Wielkanoc

i

Autor: Shutterstock

Dylemat Polaków: pić czy nie pić?

Wielkanoc 2025. Czy alkohol na świątecznym stole to grzech? Ksiądz odpowiada

2025-04-09 9:36

Wielkanoc to czas radości i rodzinnych spotkań, ale dla wielu Polaków wiąże się również z pytaniem o to, czy spożywanie alkoholu jest wówczas grzechem. Kościół katolicki nie rozstrzyga tej kwestii jednoznacznie, a wierni często mają wątpliwości, czy kieliszek wina do obiadu wielkanocnego to grzech, czy jedynie element świętowania? Mamy konkrety od źródła.

Lublin SE Google News

Spis treści

  1. Kiedy picie alkoholu jest grzechem ciężkim?
  2. Czy w święta wielkanocne można pić alkohol? Znamy stanowisko księdza

Kiedy picie alkoholu jest grzechem ciężkim?

W Polsce alkohol jest nieodłączną częścią spotkań towarzyskich, uroczystości rodzinnych czy nawet świąt religijnych, więc trudno tutaj mówić o jego nadużywaniu bez wzbudzania kontrowersji. Wielu wiernych zastanawia się jednak, czy spożywanie tego trunku jest grzechem.

Okazuje się, że choć samo w sobie picie alkoholu grzechem nie jest, to jego nadużywanie może prowadzić do grzechu ciężkiego. Gdzie zatem przebiega granica między dopuszczalną przyjemnością, a poważnym naruszeniem zasad moralnych w kontekście spożywania alkoholu?

Spożycie alkoholu staje się grzechem ciężkim, gdy kumulatywnie spełnione są następujące warunki:

  • Poważna materia: spożycie alkoholu w ilości prowadzącej do utraty kontroli nad rozumem i wolą.
  • Pełna świadomość: świadomość, że spożywana ilość alkoholu prowadzi do stanu upojenia.
  • Całkowita zgoda woli: świadome i dobrowolne dążenie do osiągnięcia stanu upojenia.

Czy w święta wielkanocne można pić alkohol? Znamy stanowisko księdza

Lada moment Wielkanoc więc wielu Polaków zastanawia się już, czy picie alkoholu w tym okresie to grzech. Oficjalne dokumenty kościoła katolickiego nie zawierają wyraźnego zakazu spożywania alkoholu w okresie Wielkanocy. Co więcej, nawet w Wielki Piątek, czyli w dniu ścisłego postu przepisy kościelne nie zabraniają spożywania napojów alkoholowych.

Należy jednak pamiętać o nieustannym apelu kościoła do zachowania umiaru w spożyciu alkoholu. Nadużywanie, a w szczególności upijanie się, stanowi grzech niezależnie od okoliczności. W ostatnim czasie ksiądz Radosław Rakowski wypowiedział się w temacie picia napojów wyskokowych w trakcie świąt i zaleca, by mimo wszystko powstrzymać się tego dnia od takich decyzji.

Alkohol jest problemem społecznym. Wielu ludzi pije, żeby zapomnieć o swoim życiu i to nie jest dobra droga, bo tym który nas ratuje i napełnia nasze serce, jest Jezus. Warto nie pić w czasie świąt, żeby być dla drugich, a nie szukać jedynie osobistego zaspokojenia, które ostatecznie nie prowadzi do budowania relacji i wspólnoty rodzinnej - mówił w rozmowie z Onetem ks. Radosław Rakowski.

Ile wydamy na Wielkanoc 2025?

Justyna Steczkowska mówi o świętach wielkanocnych. Przyjedzie na gotowe!