Kościół msza

i

Autor: MART PRODUCTION / Pexels Kiedy w Wielkanoc 2022 trzeba iść do kościoła?

Warto wiedzieć!

Wielkanoc 2023 – kiedy trzeba iść do kościoła? "Wstyd, że katolicy tego nie wiedzą!". Czy Wielka Sobota i Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane?

2023-03-29 15:28

Kiedy trzeba iść do kościoła w Wielkanoc 2023? Czy Wielka Sobota i Poniedziałek Wielkanocny to święta nakazane? Dla wielu katolików odpowiedzi na te pytania są oczywiste. Niektórzy wierni oburzają się nawet, jak można tego nie wiedzieć! Tymczasem wiele osób nie zna przepisów prawa kościelnego i nie wie, kiedy wypadają święta nakazane, w czasie których katolicy są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Św. Kiedy w Wielkanoc 2023 trzeba iść do kościoła? Wyjaśniamy!

Wielkanoc 2023: kiedy trzeba iść do kościoła?

Wielkanoc 2023 to najważniejsze święto w Kościele katolickim. W okresie Wielkiego Tygodnia codziennie odbywają się uroczystości związane z przygotowaniem do obchodów zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie wiele osób w okresie Wielkanocy chodzi do kościoła oraz przystępuje do spowiedzi wielkanocnej. Niektórzy zastanawiają się jednak, kiedy w Wielkanoc 2023 trzeba iść do kościoła, innymi słowy: kiedy uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe? Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocy? Jedna z internautek, pani Grażyna, w ogóle nie potrafi pojąć, jak katolik może nie wiedzieć, kiedy trzeba iść do kościoła. - Ja do kościoła chodzę codziennie, ale wiem, kiedy wypadają święta nakazane. Nie chodzić do kościoła w niedziele i święta to wielki grzech. Wstyd, że katolicy tego nie wiedzą! - grzmi w mediach społecznościowych. Tym, którzy nie wiedzą, kiedy trzeba iść do kościoła w Wielkanoc 2023, wszystko wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Przeczytaj koniecznie: Życzenia świąteczne na Wielkanoc 2023. Najpiękniejsze, mądre i religijne życzenia wielkanocne na Facebooka, Messengera

KARTKI WIELKANOCNE DO POBRANIA ZA DARMO - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Wielki Piątek - czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Piątek 2023 wypada 7 kwietnia. Nie jest na liście świąt nakazanych, oznacza to, że w Wielki Piątek nie trzeba iść do kościoła. W dodatku to dzień w Kościele katolickim, w którym Msza Św. w ogóle nie jest odprawiana. Szczegóły w materiale: Wielki Piątek: Obowiązuje post ścisły - co to oznacza? Co można jeść i czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?

Wielka Sobota: czy trzeba iść do kościoła ze święconką?

Wielka Sobota, czyli popularna święconka, wypada 8 kwietnia 2023. Ten dzień nie jest na liście świąt nakazanych, oznacza to, że w Wielką Sobotę nie trzeba iść do kościoła, by uczestniczyć we Mszy Św. (msza w ogóle nie jest odprawiana tego dnia). Tradycją jest jednak, że w Wielką Sobotę idzie się do kościoła ze święconką - koszyczkiem wielkanocnym z pokarmami do poświęcenia. Warto jednak pamiętać, że święconka 2023 również nie jest obowiązkowa.

CO WŁOŻYĆ DO KOSZYCZKA ZE ŚWIĘCONKĄ? - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Wielkanoc 2023: czy w niedzielę trzeba iść do kościoła?

Wielkanoc 2022 wypada 9 kwietnia. Niedziela wielkanocna znajduje się na liście świąt nakazanych, oznacza to, że tego dnia trzeba iść do kościoła. Uczestnictwo we Mszy Św. w Wielkanoc 2023 jest obowiązkowe. Co istotne, odprawiana w Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej jest traktowana jako msza niedzielna - uczestnictwo w niej jest równoznaczne z wypełnieniem obowiązku pójścia do kościoła w Wielkanoc 2023.

Poniedziałek Wielkanocny: czy trzeba iść do kościoła?

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Wielkanocnych, który przypada 10 kwietnia 2023. Dzień ten nie znalazł się na liście świąt nakazanych, co oznacza, że w Poniedziałek Wielkanocny nie trzeba iść do kościoła. Episkopat zachęca jednak wiernych do uczestnictwa we Mszy Św. w Lany Poniedziałek.

Przeczyta koniecznie: W Lany Poniedziałek lepiej nie szaleć! Nawet 500 zł MANDATU za oblewanie wodą w śmigus-dyngus 2023