Wielki Piątek 2022: Obowiązuje post ścisły. Czy trzeba iść do kościoła?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wielki Piątek 2022: Obowiązuje post ścisły. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Piątek 15.04.2022: Obowiązuje post ścisły - co to oznacza? Co można jeść i czy trzeba iść do kościoła w Wielki Piątek?

2022-04-15 11:50

Wielki Piątek 2022 to jeden z najważniejszych dni w roku, przynajmniej dla praktykujących katolików. To właśnie wtedy wspominają oni zbawczą mękę Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Co to oznacza? Co można jeść? Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym materiale na se.pl.

Wielki Piątek 2022 wypada w tym roku 15 kwietnia. To szczególny dzień w roku. Dla praktykujących katolików stanowi przestrzeń do wyciszenia, pogrążenia w zadumie i wspomnienia zbawczej męki i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa. Nierzadko decydujemy się w tym dniu na obejrzenie transmisji drogi krzyżowej prosto z Watykanu, a wielu chrześcijan wyjeżdża do Rzymu, aby jeszcze aktywniej uczestniczyć w przeżywaniu Wielkiego Piątku. Kościół Katolicki nakłada na wiernych konkretne obowiązki. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Pozostaje pytanie - czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Prawo kościelne nie zostawia złudzeń.

Czytaj też: Wielka Sobota. Co się wydarzyło w Wielką Sobotę? Co upamiętnia?

Wielki Piątek 2022: Czy trzeba iść do kościoła?

Praktykujący katolik dobrze zna listę świąt nakazanych. Należą do nich m.in. Wielkanoc (święto ruchome), Boże Narodzenie (25 grudnia) i Trzech Króli (6 stycznia). Na liście nie ma Wielkiego Piątku. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Mało tego - nie będzie takiej możliwości.

- Żadna Msza Święta nie jest nawet w tym dniu celebrowana. Nie oznacza to oczywiście, że w świątyniach katolickich nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie - do popołudniowej Liturgii Męki Pańskiej w kościelnych ciemnicach trwają adoracje Najświętszego Sakramentu. Organizowane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej - podaje branżowy serwis msze.info.

Wielki Piątek 2022 - post ścisły. Co można jeść? Co na obiad?

W Wielki Piątek 2022, podobnie jak w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Praktykujących katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Stanowczo należy się powstrzymać od alkoholu, jedzenia schabowych, kurczaków, piersi z kaczek i innych przysmaków, powszechnie lubianych przez Polaków. Co zatem przygotować na obiad? Polecane są chociażby śledzie w śmietanie/occie, ryby i potrawy wegańskie. Warto wytrzymać, bo już w Wielkanoc nie będziemy musieli się przejmować postem i nasz wybór będzie o wiele większy.

Sonda
Święcisz pokarmy wielkanocne w domu czy w kościele?