Lany Poniedziałek 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

i

Autor: pixabay.com/ pexels.com Lany poniedziałek inaczej nazywamy "śmigus-dyngus". Jest wtedy zwyczaj oblewania się wodą, ale trzeba pamiętać, by zachować umiar!

GIGANTYCZNE kary za oblanie wodą w śmigus-dyngus. Lany Poniedziałek może słono kosztować!

2022-04-18 5:37

Śmigus-dyngus to uwielbiana przez Polaków tradycja oblewania się wodą w Lany Poniedziałek. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że ta niewinna wielkanocna zabawa może nas słono kosztować. Policja ostrzega przed GIGANTYCZNYMI karami za oblewanie wodą w śmigus-dyngus. Taki Lany Poniedziałek może nie należeć do najprzyjemniejszych. Za co można dostać mandat w śmigus-dyngus? Zobaczcie!

Śmigus-dyngus. GIGANTYCZNE kary za oblewanie wodą

Śmigus-dyngus to coroczna tradycja oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny (z tej okazji nazywany Lanym Poniedziałkiem). W 2022 roku śmigus-dyngus wypada 18 kwietnia. Tego dnia można się spodziewać, że wrócimy mokrzy ze świątecznego spaceru. W Lany Poniedziałek na ulicach grasuje młodzież, która dla żartu oblewa przechodniów lodowatą wodą. Ta zabawa może być bardzo niebezpieczna, szczególnie gdy przybiera formę spuszczania z dużej wysokości wiader czy balonów napełnionych. Niestety, młodzież często ma pomysły na takie niebezpieczne zabawy w Lany Poniedziałek. - W końcu to śmigus-dyngus! - tłumaczą niektórzy. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że jeśli obleją wodą kogoś obcego, albo kogoś, kto po prostu nie będzie sobie tego życzył, muszą się liczyć z konsekwencjami. Policja co roku przypomina, by w Lany Poniedziałek bawić się bezpiecznie. Za taki wybryk w śmigus-dyngus można zostać ukaranym nawet 500-złotowym mandatem na przykład za zakłócanie spokoju i porządku publicznego.

Przeczytaj koniecznie: Wielkanoc 2022 – kiedy trzeba iść do kościoła? "Wstyd, że katolicy tego nie wiedzą!". Czy Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane?

Śmigus-dyngus 2022. Dlaczego oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek?

Lany Poniedziałek to bardzo stara tradycja. Pierwszy raz o słowiańskim zwyczaju "śmigusa-dyngusa" wspomina w XIV wieku czeski kaznodzieja Konrad Waldhauser. W XV wieku zwyczaj pojawił się w Polsce, ale był uważany za mający "niechybnie grzeszny podtekst". Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Współcześnie skupiono się przede wszystkim na dobrym humorze i "atakowaniu" wodą znajomych.

Zobacz koniecznie MEMY na śmigus-dyngus - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Lany Poniedziałek 2022. Czy trzeba iść do kościoła? Czy to dzień wolny od pracy?

Śmigus-dyngus (18.04.2022) nie znalazł się na liście świąt nakazanych, co oznacza, że w Lany Poniedziałek po Wielkanocy nie trzeba iść do kościoła. Episkopat zachęca jednak wiernych do uczestnictwa we Mszy Św. w Lany Poniedziałek. Czy w związku z tym, że Poniedziałek Wielkanocny (śmigus-dyngus) to święto kościelne, jest to również dzień wolny? Dobra informacja dla pracowników jest taka, że Lany Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. 

Śmigus dyngus gwiazd. Tak oblali Tomaszewską i Sikorę w PnŚ. Zielińska przechytrzyła siostrę