Lany Poniedziałek

i

Autor: Pixabay Lany Poniedziałek to inaczej śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus to tradycja w Lany Poniedziałek. Czy to dzień wolny od pracy i trzeba iść do kościoła? Sprawdź!

2022-04-17 21:07

Śmigus-dyngus przypada po Wielkanocy 2022. Zgodnie z tradycją, jest to dzień zabaw i oblewania się wodą, nazywa się go także Lanym Poniedziałkiem. Czy to dzień wolny od pracy? - zastanawiają się niektórzy. Katolicy z kolei szukają informacji, czy w Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek) trzeba iść do kościoła? Wszystko, co musicie wiedzieć o śmigusie-dyngusie znajdziecie w tym artykule.

Lany Poniedziałek: czy trzeba iść do kościoła w śmigus-dyngus?

Lany Poniedziałek to zwyczajowa nazwa na Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku przypada 18 kwietnia 2022. Śmigus-dyngus, bo tak nazywa się inaczej Lany Poniedziałek, to dzień słynący z żartów polegających na polewaniu się wodą. Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Wielkanocnych, czy jest to więc święto kościelne? Lany Poniedziałek jest dniem świątecznym, jednak śmigus-dyngus nie znalazł się na liście świąt nakazanych, co oznacza, że w Lany Poniedziałek po Wielkanocy nie trzeba iść do kościoła. Episkopat zachęca jednak wiernych do uczestnictwa we Mszy Św. w Lany Poniedziałek.

Zobacz koniecznie MEMY na śmigus-dyngus - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Śmigus-dyngus. Czy Lany Poniedziałek po Wielkanocy to dzień wolny od pracy?

Czy w związku z tym, że Poniedziałek Wielkanocny to święto kościelne, jest to również dzień wolny? Dobra informacja dla pracowników jest taka, że Lany Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Można więc spędzić ten czas z rodziną i zabawić się w śmigus-dyngus. Należy jednak pamiętać, że z tą wielkanocną tradycją nie można przesadzić. Polewanie wodą w Lany Poniedziałek może nas drogo kosztować! Szczegóły w materiale: W śmigus-dyngus lepiej nie szaleć! Nawet 500 zł MANDATU za oblewanie wodą w Lany Poniedziałek 2022