Definicja umowy o pracę
Praca podjęta po podpisaniu umowy o pracę regulowana jest przez Kodeks Pracy, pod który podlega. To w nim zawarte są ogólne definicje i punkty, jakie należy zawrzeć w umowie oraz zapewnić pracownikowi podczas pracy. Dodatkowo umowa o pracę określana jest jako stosunek pracy, który to właśnie definiuje więź prawną łączącą pracodawcę z pracownikiem.
Umowę o pracę można podzielić na kilka rodzajów, wśród których należy wymienić:
- umowę na zastępstwo (umowa terminowa),
- umowę na okres próbny (umowa terminowa),
- umowę na czas określony (umowa terminowa),
- jeden typ umowy bezterminowej, czyli umowa na czas nieokreślony.
Co powinien zawierać dokument przygotowanej umowy o pracę
Po pierwsze umowa o pracę musi zostać przygotowana na piśmie, czyli niedopuszczalne jest zawarcie tego typu zatrudnienia w formie ustnej czy późniejsze potwierdzenie ustaleń w formie pisemnej. Brak pisma potwierdzającego zawarcie umowy o pracę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co określają przepisy Kodeksu Pracy.
Sporządzony dokument umowy o pracę musi zawierać następujące elementy:
- datę zawarcia umowy,
- określenie stron umowy wraz z niezbędnymi danymi,
- typ umowy, jaka zostanie podpisana,
- określenie czasu i rodzaju pracy,
- określenie wynagrodzenia, czyli kwoty i formy płatności,
- opisu stanowiska i miejsca pracy.
Zalety umowy o pracę
Niewątpliwą zaletą podpisania takiej umowy jest przysługujący płatny urlop wypoczynkowy oraz możliwość skorzystania z płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku niezdolności do pracy lub opieki nad członkiem rodziny. Dodatkowo od uzyskanego wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe, rentowe i emerytalne.
Za przepracowany czas naliczany jest również staż pracy, który jest istotny w przypadku późniejszego starania się o świadczenia rentowe czy emerytalne. W niektórych miejscach pracy staż pracy jest składnikiem wynagrodzenia, który:
- wypłacany jest zazwyczaj po przepracowaniu pełnych 5 lat pracy,
- maksymalnie pensja może zostać podwyższona o 20 – 25 procent, co określa każdy pracodawca w Regulaminie Wynagradzania,
- jeden pełen rok pracy to 1 procent wynagrodzenia.
Kolejnym plusem podpisanej umowy o pracę jest ochrona kobiety w ciąży oraz przysługujące jej płatne zwolnienie lekarskie w wysokości 100 procent wynagrodzenia. Po urodzeniu dziecka pracownica może wykorzystać przysługujący jej urlop: macierzyński i rodzicielski.