Tysiąc legalnych aborcji w Polsce w rok. Ile w Lubelskiem?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/SharonMcCutcheon Tysiąc legalnych aborcji w Polsce w rok. Ile w Lubelskiem?

Tysiąc legalnych aborcji w Polsce w rok. Ile w Lubelskiem?

2021-08-17 12:17

Ministerstwo Zdrowia ujawniło dane dotyczące liczby legalnych aborcji w Polsce w roku 2020. Statystyki z województwa lubelskiego mogą zaskoczyć wiele osób. W całym kraju ciąże przerwano ponad tysiąc razy. Z tego na Mazowszu ponad 200, na Pomorzu, Śląsku czy w Łódzkiem – ponad 100, a na Lubelszczyźnie… 12 razy.

W minionym roku w szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży, z czego 1053 z powodu upośledzenia lub ciężkiej choroby płodu – informuje Ministerstwo Zdrowia. Podobnie, jak w minionych latach, najwięcej aborcji było na Mazowszu, najmniej na Podkarpaciu – zaznacza Polska Agencja Prasowa. Lubelszczyźnie zdecydowanie bliżej do tej drugiej granicy, a więc najmniejszej liczby zabiegów przerwania ciąży. Województwo lubelskie jest zaraz za Podkarpaciem na liście regionów o najmniejszej liczbie aborcji w roku 2020. Ile ich wykonano? Dokładnie 12 – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Z 1076 aborcji wykonanych w minionym roku zdecydowaną większość – 1053 zabiegi – przeprowadzono po tym, jak badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – informuje PAP.

Zobacz też: Nawałnice grozy w Lublinie. Niszczycielska siła. Bilans strat

Trąba powietrzna zniszczyła Schronisko dla Psów "Zwierzaki do wzięcia" w miejscowości Gózd pod Rykami

Tysiąc legalnych aborcji w Polsce rocznie. Powody

Najczęstszym rozpoznaniem lekarzy, które było powodem zabiegu usunięcia ciąży, była trisomia 21 (zespół Downa): w 191 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 182 przypadkach z wadami somatycznymi. Innym częstym rozpoznaniem – 181 przypadków – były wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym. W 159 przypadkach rozpoznano wadę dotyczącą jednego układu lub organu. Ponadto w 21 przypadkach przeprowadzono zabieg, ponieważ ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety. Były także dwa przypadki przeprowadzenia aborcji, ponieważ zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt lub kazirodztwo).

Polska. 1076 zabiegów przerwania ciąży w 2020 roku. Gdzie najwięcej?

Najwięcej zabiegów przerwania ciąży przeprowadzono w szpitalach w woj. mazowieckim (239), pomorskim (147), śląskim (123) i w łódzkim (112). Jeden zabieg wykonano na Podkarpaciu – w ostatnich latach w tym województwie nie rejestrowano żadnego zabiegu. Poza tym mniej niż dwadzieścia aborcji wykonano w woj. lubelskim (12) i świętokrzyskim (19). Obecnie zgodnie z Ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest dostępna w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego – przypomina PAP. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z ustawą zasadniczą trzecią przesłankę z ustawy, która pozwalała na przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu.

Sonda
Czy aborcja w Polsce powinna być legalna?