Wycieczka do zajezdni

Trolejbusy w Lublinie. "Autobusy na szelkach" jeżdżą po mieście ponad 70 lat

2024-05-15 13:24

"Trajtki", "trajlebusy", "autobusy na szelkach" jeżdżą po Lublinie już prawie 71 lat! Mieszkańcy Lublina mieli okazję zobaczyć na własne oczy, gdzie trolejbusy jeżdżą spać. Wycieczka do zajezdni trolejbusowej cieszyła się wielkim powodzeniem. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

W Polsce charakterystyczne pojazdy "na szelkach" spotkać można jeszcze tylko w Gdyni i Tychach. W Lublinie trakcja trolejbusowa jest wciąż rozwijana (jest największa w Polsce), a tabor coraz nowocześniejszy. W Europie trolejbusy jeżdżą m.in w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech i Węgrzech. W Azji i krajach postsowieckich to także powszedni widok. Lublin zaś trudno sobie wyobrazić bez trolejbusu...

- W tej chwili tabor liczy 100 nowoczesnych pojazdów plus dwa zabytkowe, którymi można jeździć w ramach tras turystycznych - opowiada Paweł Szymczyk, kierownik zakładu trolejbusowego działającego w MPK Lublin. MPK Lublin zaprosiło wszystkich chętnych na wycieczkę do zajezdni, gdzie można było zobaczyć, co "trajtki" robią, kiedy zjeżdżają z tras. To nowoczesne miejsce, gdzie wiele rzeczy odbywa się automatycznie. Ot, choćby przestawianie zwrotnic, aby pojazd w plątaninie przewodów odnalazł trasę dla siebie.

Oczywiście, nic nie zastąpi człowieka, mechanicy pracujący zaś przy trolejbusach to prawdziwi spece. To stąd codziennie przed świtem trolejbusy ruszają w swoje trasy i tutaj późną nocą kończą swą pracę. Trakcja trolejbusowa ma w Lublinie 150 km długości, prawie tyle co wynosi odległość z Lublina do Warszawy.

Trolejbusy obecne są w Lublinie od prawie 71 lat

- We wtorek, 21 lipca 1953 roku, w godzinach popołudniowych, odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszej linii trolejbusowej w Lublinie. W przeddzień ówczesnego Narodowego Święta Odrodzenia Polski pasażerowie mogli po raz pierwszy przejechać trolejbusami linii numer 15, które kursowały spod dworca kolejowego przez ulicę 1 Maja, Zamojską, Krakowskie Przedmieście do trójkątnej pętli przy ulicy Uniwersyteckiej (wracały natomiast przez Kunickiego i Pocztową). Cztery radzieckie pojazdy marki JaTB-2 jeździły co 10-12 minut - czytamy na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Sonda
Czy interesujesz się historią Lublina?