W kopalni zginął 36-letni górnik. Są wyniki sekcji zwłok

i

Autor: SHUTTERSTOCK, archiwum prywatne

Nowe informacje

Tragedia w Bogdance. W kopalni zginął 36-letni górnik. Są wyniki sekcji zwłok

2023-01-11 16:32

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę (7 stycznia) na terenie kopalni Bogdanka. Zginął 36-letni górnik Jarek. Sprawą zajęła się prokuratura. W środę, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała, że są już wyniki sekcji zwłok zmarłego 36-latka. Znana jest przyczyna jego śmierci.

Tragiczny wypadek w kopalni w Bogdance. Nie żyje górnik

Do tragicznego wypadku w kopalni w Bogdance doszło w nocy z piątku na sobotę (6/7 stycznia) podczas wymijania się dwóch kolejek podwieszanych na głębokości 990 m. Wstępnie ustalono, że w trakcie przestawiania zwrotnicy prawdopodobnie w wyniku awarii hamulca doszło do zderzenia się dwóch kolejek podwieszanych i odczepienia się metalowego kontenera, który przygniótł przestawiającego zwrotnicę 36-letniego Jarka, mieszkańca Łęcznej. Pomimo udzielonej pomocy mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Zmarły mężczyzna miał ponad 10-letnie doświadczenie w pracy pod ziemią. Jarek osierocił żonę i dwójkę dzieci. Zginął tragicznie w swoje 36. urodziny.

Są wyniki sekcji zwłok 36-latka

W środę, 11 stycznia, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka przekazała nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku w kopalni. Są już wyniki sekcji zwłok zmarłego górnika. Jak podała prok. Agnieszka Kępka, po sekcji zwłok 36-letniego górnika lekarz stwierdził wstępnie, że przyczyną zgonu było przerwanie rdzenia kręgowego na skutek uderzenia.

Jak dodała, śledztwo w sprawie śmierci górnika od Prokuratury Rejonowej we Włodawie przejął Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie z siedzibą w Chełmie. Śledczy czekają na pisemne wyniki sekcji, raport komisji do spraw wypadków górniczych i nie wykluczają powołania biegłego, który miałby ocenić stan techniczny maszyn wykorzystywanych w kopalni.

Prok. Kępka przypomniała, że śledztwo prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci i naruszenia zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto zaznaczyć, że za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi do pięciu lat więzienia.

Sonda
Czy nierentowne kopalnie powinny być zamykane?