To brzmi dziwnie i wręcz nieprawdopodobnie. Niezamawiane paczki a w nich nasiona z Chin?! Tajemnicze przesyłki zdążyły przestraszyć wiele osób. Eksperci nie mają wątpliwości: tych ziaren nie należy siać czy sadzić. Najlepiej od razu je spalić. Co to takiego?
Tajemnicze paczki z nasionami z Chin. Eksperci ostrzegają
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega! Eksperci PIORiN przyznają, że zetknęli się z niepokojącym zjawiskiem. Wydali też swoje rekomendacje. – Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski – czytamy w komunikacie Inspekcji.
Polecany artykuł:
Co zrobić z nasionami, jeśli do nas trafią? Pod żadnym pozorem nie należy ich wysiewać czy sadzić. Należy je spalić i zniszczyć – jeśli otworzyliśmy paczkę. Jeśli nie wiemy, co jest w tajemniczej paczce i się jej nie spodziewamy – lepiej w ogóle jej nie otwierać. Zgłośmy się na policję lub do służb zarządzania kryzysowego.
– W przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion – najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jeśli nie otworzyliśmy podejrzanej paczki – lepiej tego nie robić. Nie wiadomo, kto jest nadawcą przesyłki i co zawiera pakunek. Jeśli nie zamawialiśmy niczego i nie znamy nadawcy, to lepiej zachować ostrożność.
– Mając na uwadze inne możliwe zagrożenia, np. bioterroryzm, w naszej opinii, wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego działającego przy wojewodzie – sugerują eksperci PIORiN.
Służby ostrzegają, by nie wysiewać takich nasion na próbę. Zasadzenie ich może mieć poważne konsekwencje – straty gospodarcze i środowiskowe. Nie wiadomo, czy tajemnicze nasiona są groźne, ale lepiej dmuchać na zimne.
– Mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju i w UE, agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawiany i rosnących w naturze – ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.