Można samodzielnie przejść po mieście oraz poznać historię lubelskich Wyklętych.
- Twórcy dołożyli wszelkich starań, by zaprezentować najbardziej aktualną, dostępną historykom wiedzę o pierwszych latach okupacji sowieckiej Lublina – pisze na wstępie Karol Wołek, Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ - Mamy nadzieję, że liczba osób, których wiedz o miejscach pamięci z mieście znacznie wzrośnie, a samo miasto zyska dodatkową atrakcję turystyczną – dodaje.
Lubelski fenomen Wyklętych
Lublinianie mają powody do dumy, o których często nie wiedzą. Długotrwały opór sowieckiemu okupantowi na Lubelszczyźnie stał się fenomenem na skalę całej Polski. Tutaj dzięki zdolnościom oraz wielkiemu umiłowaniu ojczyzny powstała konspiracja, która trwała najdłużej. Mimo prześladowań konspiracja niepodległościowa przetrwała tutaj aż do 1963 roku, kiedy zamordowano Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Przewodnik, a w nim...
W przewodniku są informacje o lubelskich żołnierzach podziemia. Po raz pierwszy opisane zostały szczegóły siedziby, areszty i katownie stworzone i działające na terenie Lublina. Znalazły się w nim m.in.: więzienie NKWD na Zamku Lubelskim, szpitale, punkty kontaktowe, areszty śledcze oraz historie lubelskich Żołnierzy Wyklętych.
Przewodnik został zrealizowany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2014.
POBIERZ PRZEWODNIK w wersji pdf. wystarczy kliknąć tutaj
Polecany artykuł: