Lotnictwo na Lubelszczyźnie: Od latających trumien po francuskie myśliwce [GALERIA]

2016-02-12 17:27

Lublin to nie tylko branża spożywcza, młyny, browary i drożdżownie, ale także przemysł lotniczy. Znasz jego historię?

To właśnie w Lublinie, jako pierwszym mieście niepodległej Polski rozpoczęto produkcję samolotów. W Zakładach Mechanicznych Plage & Laśkiewicz powsały Ansaldo A-1 Balilla i A-300 na włoskich licencjach. W latach 20. rozpoczęto produkcję własnych samolotów oznaczanych symbolem „R” i marką „Lublin”. Najbardziej znanym jest produkowany dla wojska Lublin R-XIII, inne wersje R-XVI i R-XVIb to pasażerskie i sanitarne.

Lubelska Wytwórnia Samolotów

W latach 30. Zakłady zostały upaństwowione i przekształcone w LWS. Tam powstały LWS-3, LWS-5 czy LWS (RWD-14) Czapla.

W Lublinie znajdowały się również zakłady pomocniczego przemysłu lotniczego produkujące wyposażenie lotnicze: Wytwórnia Wyrzutników do Bomb inż. Władysława Świąteckiego i Lubelska Wytwórnia Części Lotniczych Władysława Stelmaszyka, a także remontowe Centralne Warsztaty Aeroklubowe.

Wynalazki z Lubelszczyzny: Badanie dla kobiet w ciąży komórką, zamiast wizyty u lekarza! 

Przemysł lotniczy kwitł także m.in. w Białej Podlaskiej, czyli ośrodku produkcji lotniczej. Jednym z produktów, z którego zasłynęła Podlaska Wytwórnia Samolotów są: samoloty myśliwski PWS-A i PWS-10 oraz samolot szkolny PWS-26.

Po wojnie

W okresie powojennym mimo zniszczenia fabryk lotniczych Lubelszczyzna zachowała znaczącą rolę w produkcji lotniczej dzięki założeniu w Świdniku zakładów WSK PZL Świdnik. To właśnie tam na początku produkowano elementy samolotów myśliwskich MiG-15(LiM-1/LiM-3), a następnie specjalizującego się w produkcji śmigłowców. Sztandarowymi produktami były śmigłowce Mi-2, a obecnie W-3 Sokół i SW-4.

Lubelszczyzna ma duże tradycje w sporcie lotniczym. Aeroklub Lubelski i Aeroklub Świdnik wywodzące się w tradycji przedwojennego Lubelskiego Klubu Lotniczego działającego przy dawnych zakładach Plage & Leśkiewicz. Do 2014 roku odbywały się Zimowe Zawody Samolotowe.

10 milionów dla młodych firm! Wystarczy mieć dobry pomysł!

Zobacz w galerii powyżej, jakie samoloty powstawały w Lublinie.

Artykuł został przygotowany dzięki materiałom zebranym przez Teatr NN.