Studenckie stypendia możemy podzielić na kilka grup: socjalne, za wyniki w nauce, czy te przyznawane przez samorządy. Jak je zdobyć? Przeczytajcie!
Polecany artykuł:
Stypendium socjalne to jedna z najczęściej wybieranych przez studentów opcji. W zależności od uczelni terminy składania wniosków mogą być różne. Niektóre uczelnie już zakończyły przyjęcia. W wielu przypadkach nie oznacza to jednak, że szansa na stypendium przepadła. Często wnioski są przyjmowane także w kolejnych miesiącach – z myślą głównie o tych studentach, u których sytuacja materialna pogorszyła się w ostatnim czasie.
Przyjęcia wniosków o stypendia socjalne trwają m.in. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Tu termin został wyznaczony na 30 października. Studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji oraz np. Wyższej Szkoły Nauk Społecznych mają czas do 25 października.
>>> Rodzina wciąż szuka 23-latka z Lubelszczyzny [ZDJĘCIA]
O stypendium socjalne mogą ubiegać się studenci, których sytuacja materialna nie jest najlepsza. Co to oznacza? Że w ich rodzinie dochód na jedną osobę nie może przekraczać konkretnej kwoty. Jakiej? To ustalają poszczególne uczelnie na podstawie rozporządzenia ministra.
I tak na przykład na UMCS to 1000 złotych. W Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji czy na Uniwersytecie Przyrodniczym – 1051,70 zł.
Polecany artykuł:
Druki wniosków o przyznanie stypendium różnią się pomiędzy poszczególnymi uczelniami, a nawet wydziałami. Często studenci mogą skorzystać z plików zwanych kalkulatorami dochodu, które wyliczają potrzebne wskaźniki i pomagają zebrać wszystkie dokumenty. Czy jest to proste? Niekoniecznie, ale warto poświęcić chwilę na uzupełnienie wszystkich tabelek i skompletowanie załączników.
Stypendia dla najlepszych!
Stypendia rektorów poszczególnych uczelni są adresowane do tych studentów, którzy w poprzednim roku/semestrze zdobyli najlepsze wyniki. Szczegółowe rozwiązania mogą się różnić, ale – uogólniając – na taką formę wsparcia może liczyć ok. 10% najzdolniejszych żaków.
W przypadku stypendiów dla najzdolniejszych studentów, terminy składania wniosków są bardzo sztywne. Zdążą jeszcze m.in. studenci: WSNS (do 31 października) czy Politechniki Lubelskiej (do 21 października).
Polecany artykuł:
Studenci mogą też ubiegać się o stypendia przyznawane przez samorządy czy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze wsparcia socjalnego można skorzystać też w formie jednorazowej zapomogi. Na pomoc mogą liczyć też studenci niepełnosprawni.
Stypendia dla studentów z Lublina
Studenci mieszkający na terenie Lublina mogą ubiegać się o pieniądze z miejskiego programu stypendialnego. Nabór wniosków trwa do końca października. Jest o co walczyć, bo studenci mogą otrzymać, co miesiąc, ponad 800 złotych „kieszonkowego”. I tak przez dziewięć miesięcy. Doktoranci mogą liczyć na jeszcze wyższe stypendium.
Kto może się o nie ubiegać? Wyróżniający się studenci studiów dziennych, którzy zaliczyli co najmniej drugi rok studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, albo są studentami studiów II stopnia. Minimalna wymagana średnia: 4,7.