Włodawa. Burmistrz zabiera głos ws. stanu wyjątkowego: straci branża turystyczna

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Expres/ Powiat Włodawski - Facebook Włodawa. Burmistrz zabiera głos ws. stanu wyjątkowego: "straci branża turystyczna"

Stan wyjątkowy wykończy Włodawę?! Czarne chmury nad miastem

2021-09-02 17:00

Stan wyjątkowy coraz bliżej, w czwartek wyraził na niego zgodę prezydent Andrzej Duda, a już niedługo rozporządzenie trafi do Sejmu. Jeśli zacznie obowiązywać, służby ograniczą dostęp do 171 km granicy z Białorusią na Lubelszczyźnie. 68 miejscowości w Lubelskiem zostanie objętych dodatkowymi obostrzeniami. Burmistrz Włodawy zabiera głos. To rozwiązanie pogrąży Włodawę?

W czwartek (02.09.21 r.) Andrzej Duda podjął decyzję; wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Teraz prezydent musi przedstawić rozporządzenie w Sejmie w ciągu 48 godzin, a jeżeli parlament je przyjmie, stan wyjątkowy zacznie obowiązywać w dniu ogłoszenia rozporządzenia.

Zobacz koniecznie: Co to jest stan wyjątkowy? Restrykcje dla mieszkańców 183 miejscowości!

Wojskowy obóz w pobliżu granicy z Białorusią

Włodawa już liczy straty. Stan wyjątkowy pogrąży miasto?

Jeżeli dojdzie do wprowadzenia stanu wyjątkowego, w aż 68 miejscowościach w woj. lubelskim zostaną wprowadzone ograniczenia. Jedną z takich miejscowości jest Włodawa, której burmistrz Wiesław Muszyński już szacuje straty.

- Te obostrzenia dotkną, w przypadku naszego miasteczka, przede wszystkim branży turystycznej - wyrokuje i zaznacza, że turyści, którzy będą zwiedzać Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie nie wybiorą Włodawy jako miejsca noclegu i pobytu, a nawet jeśli, to zwiedzanie miasta będzie co najmniej utrudnione. Co więcej, jedną z naczelnych atrakcji Włodawy jest choćby Festiwal Trzech Kultur. W tym roku, zaplanowany na 17-19 września prawdopodobnie po prostu się nie odbędzie.

Festiwal Trzech Kultur to najważniejsze wydarzanie kulturalne we Włodawie, bardzo znane. Na ten festiwal przyjeżdżało bardzo dużo turystów, więc będzie to dla nas strata, dla branży hotelarskiej i turystycznej również. Pod tym kątem bardzo mocno to odczujemy – zastanawia się Muszyński.

Konferencja ws. stanu wyjątkowego. Przedsiębiorcy usłyszeli obietnice pomocy

W sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego odbyła się specjalna wideokonferencja, m.in. z udziałem szefa MSWiA. W jej trakcie padło zapewnienie, że przedsiębiorcy, którzy poniosą z tytułu tego rozwiązania straty, otrzymają finansowe wsparcie. Brak szczegółów niepokoi jednak samych przedsiębiorców. A spadki zainteresowania w sekcji turystycznej widać już teraz. Przedsiębiorca organizujący spływy kajakowe po Bugu Marek Pomietło, zwrócił uwagę, że wrzesień był zwykle miesiącem obfitującym w zorganizowane grupy chętnych. Tym razem, wrzesień obfituje w kolejne odwoływane rezerwacje.

Odniósł się też do obiecywanego wsparcia finansowego. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie obliczane, ale Pomietło wyraził zaniepokojenie, bo jeżeli odszkodowania będą wypłacane np. w odniesieniu do zeszłorocznych zysków - czkawką odbiją się tamte restrykcje epidemiczne i zyski nie będą miarodajne. - Ubieganie się o jakieś odszkodowania z urzędu to nie jest prosta sprawa – dodaje.

Sonda
Czy wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią to dobra decyzja?