Ślub i wesele w piątek? WAŻNA decyzja arcybiskupa. Kościół ZMIENIŁ zdanie?!

i

Autor: pixabay.com/Noemi-Italy

Ślub i wesele w piątek? WAŻNA decyzja arcybiskupa. Kościół ZMIENIŁ zdanie?

2020-09-15 12:43

Ślub i wesele w piątek. Coraz popularniejsza możliwość dla młodych była krytykowana i często wręcz bojkotowana przez księży. Teraz Kościół odpuścił – przez koronawirusa. W Archidiecezji Lubelskiej można bawić się w piątki – z wyjątkiem Adwentu i Wielkiego Postu. Zmiany będą obowiązywać aż do 2021 roku.

Ślub i wesele w piątek? Co na to Kościół katolicki? Jest ważna decyzja arcybiskupa lubelskiego, ks. Stanisława Budzika. Czy to oznacza, że Kościół zmienił zdanie?

Zobacz też: Archidiecezja lubelska: Księża zmieniają parafie. Nowi proboszczowie i wikariusze [LISTA ZMIAN]

O ile sam ślub nie budzi niczyich wątpliwości (to sakrament i msza święta w kościele), o tyle już wesele – zwłaszcza huczne – mogło stać w sprzeczności z „postnym” charakterem piątku. Dla katolików to dzień pokutny, w którym nie jedzą mięsa. Młodzi jednak coraz częściej wybierali takie terminy.

Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik podjął jednak ważną decyzję.

Ślub i wesele w piątek. Jest dyspensa

Przez najbliższy rok (do końca czerwca 2021) państwo młodzi będą mogli organizować wesela w piątki. Są jednak pewne warunki. Arcybiskup dopuszcza taką możliwość, gdy nie ma innych terminów i nie w czasie adwentu i Wielkiego Postu.

Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, kierując się racjami duszpasterskimi oraz dobrem narzeczonych i ich rodzin, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu – ogłosił abp Stanisław Budzik.

Decyzja arcybiskupa dotyczy tylko archidiecezji lubelskiej. Czy inni biskupi pójdą w ślady metropolity lubelskiego? Każdy z nich ma taką możliwość na podstawie przepisów prawa kanonicznego obowiązującego w Kościele.

Z formalnego punktu widzenia biskup udziela dyspensy, czyli „zwolnienia” z obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku. Bez tego katolicy nie mogą np. tego dnia jeść mięsa.

Warunkiem udzielenia dyspensy jest też „podjęcie przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy”.

Super Raport 14.09 (Goście: Kamil Bortniczuk - Porozumienie, Michał Kamiński - Wicemarszałek Senatu oraz Michał Kobosko - Polska 2050)