Roztopy w Lubelskiem. Grozi nam POWÓDŹ?! Ostrzeżenia hydrologiczne, stany ostrzegawcze

Roztopy w Lubelskiem. Grozi nam POWÓDŹ?! Ostrzeżenia, PRZEKROCZONE stany ostrzegawcze
Autor: Pixabay/Tama66

Roztopy w województwie lubelskim. Synoptycy ostrzegają: nagły koniec zimy i topienie się śniegu sprawia, że wody przybywa – w rzekach, ale też np. na polach czy niżej położonych terenach. Grozi nam powódź?! Zobacz ostrzeżenie hydrologiczne. Stany ostrzegawcze na Bugu są przekroczone.

Ciepło, coraz cieplej. Rosnące temperatury powodują roztopy w Lubelskiem. Wody, która w postaci śniegu i lodu zbierała się od tygodni, jest coraz więcej. Grozi nam powódź? Na Lubelszczyźnie obowiązuje ostrzeżenie o roztopach, alerty hydrologiczne IMGW, a stany ostrzegawcze są przekroczone w kilku miejscach. Co będzie dalej?

Lubelskie jest jednym z województw objętych ostrzeżeniem I stopnia o roztopach. Żółty alert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje od 23 do 25 lutego (do czwartku).

Zobacz też: SKATOWANE CIAŁO wrzucili w krzaki. ZABÓJCA z Rogatki zatrzymany! HORROR

Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 13°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h, z południowego zachodu i zachodu – zapowiadają synoptycy IMGW.

Wypadek śmigłowca w Studzienicach koło Pszczyny

W kolejnych dniach ma być bardzo ciepło – nawet z kilkunastoma kreskami na plusie. Prognozy wskazują na to, że do czwartku cały śnieg i lód, który zalega na Lubelszczyźnie, może się roztopić. A to oznacza ogromną ilość wody, która nie zawsze zostanie prawidłowo i bezproblemowo odprowadzona.

Podnosi się poziom rzek – stan ostrzegawczy przekracza Bug. Ostrzeżenia hydrologiczne wydano dla zlewni Krzny.W związku ze spływem wód roztopowych oraz piętrzeniem wody przez lód, na Krznie w profilu Malowa Góra prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego – informuje IMGW.

Rośnie poziom wody w Wiśle i Bugu. Sytuacja na Bystrzycy jest stabilna. Stany ostrzegawcze są już przekroczone na Bugu w Dorohusku (316 cm we wtorek o godz. 7.00, to 26 cm powyżej poziomu stanu ostrzegawczego) oraz Włodawie (312 cm – 12 powyżej stanu ostrzegawczego).