Sąd, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Przyznał się do przemytu narkotyków. Sąd dał mu gigantyczne odszkodowanie

2022-04-11 9:09

Lublin. Po tym, jak został zatrzymany przez CBŚP, przyznał się do przemytu narkotyków – 88 kilogramów kokainy! Teraz sąd przyznał mu gigantyczne odszkodowanie – blisko 400 tysięcy złotych. Zaskakująca historia! Robert Garbacz spędził za kratami blisko rok, choć – jak się okazało – był i jest niewinny. Teraz chce zadośćuczynienia. Chodzi o astronomiczną kwotę!

Blisko 400 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania przyznał Sąd Okręgowy w Lublinie Robertowi Garbaczowi za niesłuszne osadzenie w areszcie, w którym spędził prawie rok. Wcześniej mężczyzna przyznał się do… przemytu narkotyków. Został jednak uniewinniony – i od przemytniczych oskarżeń i od zarzutów dotyczących udziału w grupie przestępczej i puszczenia w obieg sfałszowanej gotówki. Dziś mężczyzna oczekuje od skarbu państwa gigantycznego zadośćuczynienia. Chodzi o kosmiczną kwotę: 15 milionów złotych.

Ta historia to całe pasmo szokujących zdarzeń i zwrotów akcji. Brzmi jak scenariusz filmu, ale to nie fikcja – wręcz przeciwnie, bo chodzi o ludzkie życie i blisko rok zmarnowany za kratami. Robert Garbacz prowadził firmę transportową w Stanach Zjednoczonych, a do Polski wrócił 12 lat temu, żeby odwiedzić krewnych. W styczniu 2010 r. został zatrzymany przez Funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Usłyszał zarzuty rozprowadzania dwóch sfałszowanych studolarowych banknotów i trafił do aresztu.

Zobacz też: Tragiczny finał poszukiwań w gminie Kłoczew. Nie żyje 32-latek. Ciało znaleziono w polu

Później zrobiło się jeszcze poważniej, bo mężczyzna przyznał się jeszcze do przemytu 88 kg kokainy! Mimo że wycofał się ze swoich wyjaśnień, został oskarżony m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt narkotyków i puszczenie w obieg sfałszowanej gotówki. W areszcie tymczasowym przebywał od 28 stycznia 2010 do 31 stycznia 2011 r. Po wyjściu dostał zakaz opuszczania kraju i przez sześć lat nie mógł wrócić do rodziny w Stanach Zjednoczonych.

Ukraińskie pisanki w Lublinie. Trwa wystawa Muzeum Pisanki z Kołomyi

W styczniu 2019 r. Sąd Okręgowy w Lublinie uniewinnił Roberta Garbacza. Proces wykazał brak dowodów wskazujących, że to właśnie on wprowadził do obiegu sfałszowane banknoty. Śledczym nie udało się także znaleźć dowodów na przemyt kokainy. Sam Garbacz dowodził, że do przyznania się do uczestnictwa w przemycie został przymuszony przez śledczych. W tym samym roku Sąd Apelacyjny w Lublinie potwierdził rozstrzygnięcie pierwszej instancji.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Barbara Markowska powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że za doznaną krzywdę na rzecz Roberta Garbacza zasądzono od skarbu państwa 210 365 zł odszkodowania oraz 185 000 zł zadośćuczynienia wraz z odsetkami. Nieprawomocny wyrok w tej sprawie zapadł 4 kwietnia. Reprezentujący Roberta Garbacza adwokat Grzegorz Gozdór podał, że domagał się od skarbu państwa ponad 15 mln zł tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania. Wyjaśnił, że kwota została wskazana na podstawie dokonanych przez biegłego obliczeń wartości amerykańskiej firmy, utraconego dochodu i domu. Mecenas powiedział, że złożył do sądu wniosek o uzasadnienie wyroku i zapowiedział apelację.

Sonda
Jak oceniacie działanie wymiaru sprawiedliwości?