Koronawirus Lubelskie

i

Autor: zdj. ilustr., Lubuska Policja

Prawie 22 tys. MANDATÓW ZA MASECZKI! Tysiące wniosków do sądu. SZOKUJĄCE DANE

2020-10-10 18:37

Szokujące dane napływają z Komendy Głównej Policji. Mundurowi podsumowali liczbę kar, jakie musieli zastosować wobec obywateli, którzy – wbrew przepisom – nie zasłaniali ust i nosa. Te liczby robią wrażenie! Prawie 22 tys. mandatów za brak maseczki, a do tego tysiące wniosków o ukaranie do sądu. Były też pouczenia – ponad 170 tys. To dane za ostatnie miesiące, od początku epidemii w Polsce.

Od początku epidemii za brak maseczki policja wystawiła 176,2 tys. pouczeń, prawie 22 tys. mandatów i 7780 wniosków o ukaranie do sądu – poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka. Ostatniej doby było 3100 pouczeń, ponad 1 tys. mandatów i 180 wniosków do sądu.

Zobacz też: Obowiązkowe MASECZKI na ulicach. Polacy KPIĄ z ograniczeń? Część nie zakrywa ust i nosa [ZDJĘCIA]

Od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa, policja prawie 18 milionów razy sprawdzała osoby skierowane na kwarantannę. Ciarka dodał, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili ponad 195,5 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ponad 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.

Koronawirus: Policjanci zakażeni SARS-CoV-2.

Według danych policji, 633 policjantów zarażonych wirusem wyzdrowiało. Od początku działań ok. 8900 było na kwarantannie. Obecnie jest to ok. 1420 funkcjonariuszy. Ciarka przy tej okazji zaapelował, aby nie oszukiwać policjantów. – To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki – podkreślił.

Koronawirus: Prawie 22 tys. mandatów za brak maseczki

– Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 176,2 tys. osób, ponad 21820 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7780 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – podał. – Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 3100 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1000 osób, a w ponad 180 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – informuje rzecznik.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, ostatniej doby funkcjonariusze skontrolowali 5 tys. środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 126 tys. kontroli.

Dodał, że od początku działań skontrolowano również ponad 250 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Przypomniał, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek.

Od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i sześciu miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.

Źródło: PAP.

Super Raport 09.10 (Goście: Krzysztof Bosak - Konfederacja, Paweł Poncyljusz - KO oraz Joanna Sakowicz-Kostecka - była tenisistka)