Powódź w Lubelskiem?! Najwyższy alert hydrologiczny. Ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia

i

Autor: Pixabay/Tama66

Powódź na Lubelszczyźnie?! Najwyższy poziom alertu! Ostrzeżenia IMGW dla trzech województw

2021-03-03 14:29

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dalszym wzrostem poziomu wody w rzekach w województwach lubelskim, podkarpackim i mazowieckim. Ostrzeżenia dotyczą też Wisły i Bugu oraz rzeki Wieprz. Najwyższy poziom alertu wprowadzono na Lubelszczyźnie. Czy grozi nam powódź?

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dotyczy zlewni Krzny w województwie lubelskim. W związku ze spływem wód roztopowych, na Krznie prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie alarmowym w Malowej Górze – przekazują hydrolodzy IMGW.

Z kolei drugi stopień ostrzeżenia dotyczy zlewni prawobrzeżnych dopływów Sanu w województwach podkarpackim i lubelskim. Wskutek spływu wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, lokalnie w tych miejscach spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych.

Zobacz też: Koronawirus w woj. lubelskim – dane z 3 marca. Ile jest dziś zakażeń i zgonów?

Hydrolodzy IMGW przekazują także, że dalszy wzrost poziomu wody prognozowany jest na rzece Wieprz poniżej zbiornika Nielisz po ujście Bystrzycy w woj. lubelskim. Podobna sytuacja jest na Bugu, gdzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje dalszy wzrost poziomu wody, wywołany spływem wód roztopowych oraz piętrzeniem przez lód. W Wyszkowie Bug jest powyżej stanu alarmowego, natomiast we Frankopolu powyżej stanu ostrzegawczego.

Natomiast na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku obserwowane będą wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód ze zlewni górnej Wisły oraz Narwi. Na wodowskazach Wyszogród i Kępa Polska spodziewane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

MATURA 2021 Lublin: Maturzyści w reżimie pisali próbne matury