Nowy Plac Litewski będzie gotowy na jubileusz miasta w 2017 roku

i

Autor: Kufelo, CC BY-SA 3.0 pl, wikipedia.org/ mat. prasowe UM Lublin Nowy Plac Litewski będzie gotowy na jubileusz miasta w 2017 roku

Plac Litewski się zmieni [WIZUALIZACJE, ZMIANY] Nowocześnie i z fontannami

2015-10-08 17:15

„Serce Lublina” na jubileusz będzie już w nowej odsłonie. Miasto chce przebudować Plac Litewski. Będą wodne atrakcje, iluminacje świetlne, nowe skwery i... zamknięty dla samochodów odcinek Krakowskiego Przedmieścia. 

- Sam wygląd będzie zdecydowanie bardziej funkcjonalny – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Zachowane zostanie wszystko co jest ważne: dla dzieci - skwer, dla rodzin, dla młodych ludzi, którzy zechcą tutaj kameralne koncerty, ale również kawiarnie do posiedzenia. Chcemy żeby plac tętnił życiem, ale również deptak. Po modernizacji Placu może przejść część mieszkańców spotykających się popołudniami i wieczorami.

Posłuchaj co się zmieni na Placu Litewskim. Materiał Michała Serkiza, reportera Radia ESKA.

- Zaczniemy od przybudowy infrastruktury – mówi Marzena Szczepańska z Wydziału Inwestycji i Remontów lubelskiego ratusza. - Cały plac będzie zmieniał swoją funkcję: zamknięty zostanie odcinek Krakowskiego Przedmieścia od Kołłataja do starego deptaka. Pozostanie to śladem przez rozróżnienie nawierzchni, promenady drzew – Kasztanowców Czerwonych i ciąg siedmiu fontann. Trakt zakończony będzie przed Hotelem Europa stanie spiralna fontanna – dodaje.

Z Placu Litewskiego wydzielone będą elementy jak: ogród wschodni między Wydziałem Politologii UMCS i Europą z odnowioną stacją meteorologiczną. Powstaną nowe, przestrzenne, a przede wszystkim funkcjonalne siedziska. Będzie uregulowana zieleń, powstaną nowe alejki, stoły do gry w szachy.

Ogród zachodni będzie od strony Wydziału Psychologii UMCS. Zostanie on wydzielony drewnianym tarasem. To właśnie tam będą mogły odbywać się imprezy czy wystawy oraz miejsce na letnią kawiarenkę.

Od strony 3 maja ważną zmianą będzie zburzenie starego szaletu, w jego miejsce stanie nowy przystosowany do osób niepełnosprawnych, z winą oraz przystosowany do przewijania dzieci. W tym miejscu na powierzchni będzie szklany pawilon wypełniony zielenią.

Centralna część placu to fontanna tańcząca w kształcie liścia. Będzie ona przedzielona na pół. Od strony UMCS znajdzie się część dynamiczna, pięciofunkcyjna z iluminacjami wideo, laserowymi, dźwiękowymi i wodnymi. Posiadać będzie 227 dysz strzelających wodą według zaprogramowanego scenariusza i rytm muzyki. Część fontanny od strony poczty będzie kaskadą z pięcioma stopniami i płynącą rzeką. Uskoki będą miały dodatkowych 55 dysz strzelających wodą.

Sam środek Placu Litewskiego będzie uporządkowany i wyłożony płytami granitowymi. Baobab zostanie otoczony trawnikiem, ławkami. Pomniki zostaną na swoich miejscach, jedynie Pomnik Nieznanego Żołnierza będzie przesunięty w stronę Marszałka Piłsudskiego.

Całość placu będzie ziluminizowana oraz wyposażona w hot spoty. Wykonawca zostanie wyłoniony w listopadzie, a pierwsze prace rozpoczną się w grudniu. Podczas remontu możliwa będzie realizacja na placu świąt, uroczystości i imprez.

Razem z Placem Litewskim nową formę zyska Plac Czechowicza i Plac Krąpca. Czechowicz stanie na środku placu, a wokół pomnika będzie ukwiecona łąka kwitnąca przez cały rok. Na placu Krąpca będą odnowione murki, nowa nawierzchnia i zieleń. Nowy wizerunek też otrzymają ulice: Zamojska oraz Lubartowska.

Plac Litewski będzie gotowy na jubileusz 700 lecia miasta w 2017 roku. Rewitalizacja centralnego punktu Lublina pochłonie 62 miliony złotych. Unia Europejska zwróci 85% kosztów.

Zobacz jak będzie wyglądał nowy Plac Litewski.