Autentyczne Stare Miasto zachwyca nie tylko turystów, ale i mieszkańców

i

Autor: Lublin Miasto Inspiracji Autentyczne Stare Miasto zachwyca nie tylko turystów, ale i mieszkańców

Lublin: 5 razy TAK! Czyli co kryje 700 lat tradycji

2015-07-24 12:55

To nie tylko stolica województwa i najważniejszy na wschodzie Polski ośrodek akademicki. Co wyjątkowego kryje się na ulicach miasta z 700-letnią tradycją? Przekonaj się!

1. Krajobrazy

Położenie na Wyżynie Lubelskiej sprawiło, że Lublin ma drugie imię - „Miasto siedmiu wzgórz”. Wąwozy położone w sercu miasta na Czubach i LSM, wzgórza – Staromiejskie, Zamkowe czy Czwartek oraz doliny, które odsłaniają piękne panoramy. Nie wierzysz?

W Muzeum Wsi Lubelskiej poznacie nie tylko historię regionu, ale też zrelaksujecie na łonie przyrody

i

Autor: Lublin Miasto Inspiracji W Muzeum Wsi Lubelskiej poznacie nie tylko historię regionu, ale też zrelaksujecie na łonie przyrody

2. Zielone miasto

Ogrody, parki, lasy – to wszystko w mieście. Ogród Botaniczny UMCS jako zielona oaza miasta, wokół doliny i zboczy Czechówki z roślinami ze różnych zakątków świata. Ogród Saski w samym sercu Lublina. Idealne miejsce, aby po wyjściu z pracy zatrzymać się na chwilę i wyciszyć. Dolina Bystrzycy z infrastrukturą rowerowo-pieszą, która z głównych zakątków miasta prowadzi nad Zalew Zemborzycki i las Dąbrowa.

Plac po Farze jako jedno z serc Lublina jest miejscem spotkań i wielu wydarzeń

i

Autor: Lublin Miasto Inspiracji Plac po Farze jako jedno z serc Lublina jest miejscem spotkań i wielu wydarzeń

3. Autentyczne Stare Miasto

Średniowieczny układ urbanistyczny i wiekowe kamienice, a przede wszystkim ich autentyczność oczarowały już niejednego turystę. Lubelskie Stare Miasto przeprowadzi spacerowiczów wokół zabytków architektury różnych epok: Rynek z kamieniczkami, XIV-wieczne Bramy Krakowska i Grodzka, bazylika i klasztor Dominikanów, Trybunał Koronny i Archikatedra. Najcenniejszym zabytkiem Lublina jest Kaplica Trójcy Świętej i Zamek Lubelski.

LDKS rozpoczynają się kilkutysięcznym korowodem studentów przez Lublin

i

Autor: fanpage Kozienalia - Lubelskie Dni Kultury Studenckiej LDKS rozpoczynają się kilkutysięcznym korowodem studentów przez Lublin

4. Studenci

To siła i młodość Lublina. Co piąty mieszkaniec miasta to student. Na młodych zdobywających wiedzę czekają Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Medyczny oraz Politechnika Lubelska. W mieście działają też uczelnie niepubliczne. Razem ze studentami i specjalnie dla nich działają kluby, kabarety i teatry. Raz do roku, na miesiąc studenci przejmują władzę w mieście. To tutaj przez cały maj trwają Dni Kultury Studenckiej.

5. Dzieje się w mieście!

Imprezy sportowe, teatralne, jarmarki i festiwale – Lublin żyje przez cały rok, razem z nim kwitnie życie kulturalne. Jako Brama Wschodu pielęgnujemy tradycje wielokulturowości czy korzeni folkowych. To w Lublinie świętują kuglarze, miłośnicy fantastyki czy filmów nieoczywistych.

Muzea, teatry i galerie, Plac Litewski, Dworzec PKP i kirkut to kolejnych kilka miejsc, które warto odwiedzić w Lublinie. Chcecie zobaczyć więcej? 

A za co Wy kochacie Lublin? Co w nim doceniacie? Chcemy poznać Wasze zdanie!