Oto NAJBIEDNIEJSZA gmina w Polsce. Leży w woj. lubelskim. „Słońce, ryby i grzyby”

2020-08-05 11:37 Marek Targoński
Oto NAJBIEDNIEJSZA gmina w Polsce. Leży w woj. lubelskim. „Słońce, ryby i grzyby”
Autor: pixabay.com/Arcaion

Jaka jest najbiedniejsza gmina w Polsce? Zaglądamy do rankingu zamożności samorządów i... Lubelszczyzna nie ma powodów do radości. To właśnie w Lubelskiem jest gmina o najniższym dochodzie na jednego mieszkańca – nieco ponad 2300 zł. „Słońce, ryby i grzyby” to jej hasło reklamowe.

Może i kusi przepiękną przyrodą, spokojem, rybami i grzybami, ale statystycznie wypada blado. Gmina Stary Brus (pow. włodawski) na Lubelszczyźnie jest najbiedniejsza w Polsce. Według rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” Stary Brus jest na ostatnim miejscu z dochodem na mieszkańca na poziomie 2361,66 zł (zamożność per capita w 2019 roku).

Gminy z Lubelszczyzny nie znalazły się w czołówce rankingu. Niezmiennie najbogatszą w Lubelskiem jest Puchaczów – na 14. miejscu w kraju wśród gmin wiejskich.

W rankingu miast wojewódzkich Lublin znajduje się na 13. pozycji. To i tak wyżej niż jeszcze rok temu (awans z miejsca 15.). Stolicę Lubelszczyzny wyprzedzają w rankingu m.in. Kielce czy Rzeszów.

Wśród miast na prawach powiatu w Lubelskiem najlepiej wypadł Zamość. Z kolei w kategorii miast powiatowych najsilniejszym reprezentantem Lubelszczyzny okazały się Puławy.

Zamożność samorządu (per capita w 2019 roku), dochód na mieszkańca:

  • Zamość: 5151,86 zł.
  • Lublin: 5080,66 zł.
  • Puławy: 4125,03 zł.
1 września dzieci wrócą do szkół? "Polska jest bardzo słabo przygotowana"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.