Omikron Lubelskie. Kolejne przypadki potwierdzone! 5.01.2022

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Surprising_Shots Omikron Lubelskie. Kolejne przypadki potwierdzone! 5.01.2022

Omikron Lubelskie. Kolejne przypadki potwierdzone! 5.01.2022

2022-01-05 15:29

Kolejne przypadki nowego wariantu koronawirusa potwierdzone na Lubelszczyźnie 5.01.2022 roku. Omikron w województwie lubelskim „zaatakował” nie tylko w Lublinie, ale też w Chełmie i Świdniku – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Jaki jest stan osób zakażonych nowym wariantem? Wiele osób obawia się, że Omikron oznacza piątą falę i nowe restrykcje.

Na koniec roku 2021 w województwie lubelskim potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omikron. Lubelski Urząd Wojewódzki przekazał wiadomość w tej sprawie w sylwestra, 31 grudnia. Nie minął nawet tydzień, a na Lubelszczyźnie potwierdzone zostały kolejne przypadki. Według najnowszych danych z 5.01.2022 r. w sumie w Lubelskiem odnotowano dotąd trzy przypadki zakażeń koronawirusem w wariancie Omikron.

Poza wcześniej potwierdzonym pierwszym przypadkiem zakażenia tym wariantem koronawirusa u osoby z Lublina, dziś otrzymaliśmy potwierdzenie zakażenia u jednej osoby z Chełma i jednej osoby ze Świdnika – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

W każdym z trzech potwierdzonych dotąd przypadków Omikronu trwa śledztwo epidemiczne. Sanepid ustala, jak wirus dostał się na teren miast, kiedy mogło dojść do zakażenia i kto miał kontakt z osobami z Omikronem. Wiemy, że zakażenia w Świdniku i Chełmie nie mają związku z tym pierwszym w Lublinie – nie są powiązane z pierwszym ogniskiem Omikronu na Lubelszczyźnie.

Najważniejsze zmiany w prawie i podatkach 2022. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

– Nadal czekamy na wyniki sekwencjonowania u 5. osób z kontaktu z osobą z Lublina. Osoby zakażone wariantem Omikron nie mają objawów, które wskazywałyby na potrzebę hospitalizacji – informuje Strzępka.

Jak informują przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, trwa dochodzenie epidemiczne w każdym z trzech potwierdzonych przypadków. Pobierane są wymazy od wszystkich osób, które miały kontakt z osobami, u których potwierdzono zakażenie wariantem Omikron.

W województwie lubelskim potwierdzono dziś 715 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz śmierć 28 osób chorych na COVID-19. Siedem z nich nie miało innych chorób (współistniejących), zmarły z powodu zakażenia koronawirusem i wywoływanej przez niego choroby.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?