Nowy rok szkolny w dobie pandemii. 1 września w Lubelskiem

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Alexandra_Koch Nowy rok szkolny w dobie pandemii. 1 września w Lubelskiem

Nowy rok szkolny w dobie pandemii. 1 września w Lubelskiem

2021-08-31 9:56

Dezynfekcja, krótsze przerwy, wf na dworze – to tylko część zmian, jakie mogą spotkać uczniów w nowym roku szkolnym. 1 września w woj. lubelskim kilkaset tysięcy uczniów wróci do szkolnych ławek. Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny w czasie pandemii? Będzie inaczej i wcale nie łatwiej… Co się zmieni?

Według danych Kuratorium Oświaty w Lublinie w woj. lubelskim działa 2461 szkół i placówek oświatowych. Żaden z dyrektorów ani przedstawicieli organów prowadzących nie poinformował kuratorium o ewentualnych problemach uniemożliwiających rozpoczęcie zajęć. Oznacza to, że w środę naukę w nich rozpocznie 334 766 uczniów i słuchaczy. – Nauka prowadzona będzie w trybie stacjonarnym, ciągle jednak – z uwagi na pandemię – w reżimie sanitarnym. Odpowiednie wytyczne zawierające zbiór zaleceń i rekomendacji dyrektorzy szkół otrzymali na początku sierpnia – informuje Kuratorium Oświaty w Lublinie. Co dokładnie się zmieni? Wiele zależy od samych szkół, ich dyrektorów i samorządów. W każdym przypadku wprowadzane są jednak „procedury bezpieczeństwa”.

Zobacz też: Brzezice: Horror pod Piaskami. 48-latek nie żyje. Nowe fakty

W szkołach i innych placówkach prowadzonych i dotowanych przez miasto Lublin naukę w nowym roku szkolnym rozpocznie 68 572 uczniów i słuchaczy – podaje Polska Agencja Prasowa. – Zajęcia w szkołach organizowane będą w sposób zgodny z wytycznymi sanitarnymi. Konkretne decyzje każdorazowo podejmować będzie dyrektor szkoły lub placówki, mając na względzie m.in. możliwości lokalowe, liczbę oddziałów, liczebność klas – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W reżimie sanitarnym będzie przebiegała nauka m.in. w Szkole Podstawowej nr 7 w Lublinie. W rozmowie z PAP dyrektor Mariusz Lisek wymienia obowiązujące w nowym roku szkolnym najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Uczniom ma być zapewniony dostęp do środków dezynfekcyjnych. Jedna klasa w ciągu dnia ma się uczyć w jednej sali, wyjątkiem będą lekcje informatyki, chemii, fizyki i wychowania fizycznego, które będą prowadzone w przystosowanych do tego pomieszczeniach. Przerwy mają być skrócone do pięciu minut, będzie jedna 10-minutowa przerwa śniadaniowa i jedna 15-minutowa przerwa obiadowa. Celem nowych zasad jest ograniczenie kontaktów między młodzieżą. – Wstęp rodziców i osób postronnych do budynku szkoły będzie ograniczony, ale przewidujemy wyjątki. Nie wyobrażam sobie, żeby rodzić dziecka uczęszczającego do zerówki lub pierwszej klasy, nie mógł mu pomóc. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach nauki. W takich sytuacjach będziemy się kierować zasadą zdrowego rozsądku – mówi Lisek.

I choć w Lublinie szkoły są gotowe na nowy rok szkolny, to np. uczniowie (i ich rodzice) Szkoły Muzycznej im. Lipińskiego (przy ul. Muzycznej) kilka dni przed 1 września dowiedzieli się, że do ławek nie wrócą. Przynajmniej nie wszyscy. – W związku z trwającymi pracami budowlanymi w budynku szkoły (remont sali koncertowej) i brakiem bezpiecznego dostępu do większości sal lekcyjnych informujemy, że we wrześniu stacjonarnie będą odbywały się zajęcia: w klasach 1-3 OSM I st. – nauczanie wczesnoszkolne oraz rytmika i kształcenie słuchu; z instrumentu głównego w klasie pierwszej OSM I st. oraz VI OSM II st. – 1 godzina lekcyjna w tygodniu; w klasach harfy, perkusji, organów i kontrabasu; próby orkiestry szkolnej (w budynku Filharmonii Lubelskiej). Pozostałe zajęcia odbywać się będą online – czytamy w komunikacie OSM. Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Nie wiadomo. Mają się tego dowiedzieć… 1 września.

Sławomir Broniarz: Partyjniactwo wdziera się do programu nauczania [Super Raport]

W Puławach, jak podaje PAP, w szkołach, których organem prowadzącym jest Urząd Miasta, zgodnie z zaleceniem zajęcia wychowania fizycznego będą prowadzone na świeżym powietrzu. Jeśli nie będzie to możliwe, wówczas uczniowie przeniosą się do budynku. Po każdej grupie będzie przeprowadzana dezynfekcja. – W klasach I-III przerwy międzylekcyjne będą organizowane w różnych godzinach, co ograniczy kontakt pomiędzy najmłodszymi dziećmi – mówi PAP Agnieszka Zamojska z Urzędu Miasta Puławy.

Zobacz też: Kwalifikacja wojskowa 2021. Jest obowiązkowa? Terminy: Lubelskie

W szkołach w Łukowie zrezygnowano z uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego oraz szkolnych akademii, zastępując je indywidualnymi spotkaniami uczniów z wychowawcami. Szkoły w ramach własnych środków budżetowych kupiły środki do dezynfekcji, mają też do dyspozycji maski jednorazowe. Maski będą musiały być zakładane przez uczniów podczas przebywania w miejscach wspólnych, np. na korytarzach podczas przerw. – Zalecamy, aby w przypadku młodszych roczników lekcje odbywały się w jak najmniejszej liczbie klas, bez zbędnego przechodzenia między lekcjami np. na inne skrzydło szkoły. Aktualnie nie zapadła też decyzja o organizacji przerw, a ewentualne zmiany w godzinach lekcyjnych będą wdrażane w zależności od potrzeb – powiedział Tomasz Goławski z Urzędu Miasta Łuków.

Lubelskie kuratorium przypomina, że „nadal obowiązują przepisy umożliwiające zawieszenie przez dyrektora zajęć dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejście na naukę zdalną – z zachowaniem procedury uzyskania pozytywnej opinii właściwego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego szkołę”.

Od 1 września uczniowie powrócą m.in. do Szkoły Podstawowej w Gozdzie, której dach uległ zniszczeniu podczas sierpniowej nawałnicy. W rozmowie z PAP wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski podkreślił, że dzieci i młodzież w terminie rozpoczną rok szkolny w bezpiecznych warunkach.

W woj. lubelskim zaplanowano centralną inaugurację nowego roku szkolnego. W wydarzeniu wezmą udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Uroczystość odbędzie się w środę w Szkole Podstawowej w Branicy Radzyńskiej (pow. radzyński – zapowiada PAP.

Sonda
Obawiasz się czwartej fali koronawirusa?