Nie żyje radna sejmiku województwa lubelskiego. Projektowała ołtarz dla Jana Pawła II

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Nie żyje radna sejmiku województwa lubelskiego. Projektowała ołtarz dla Jana Pawła II

Nie żyje radna sejmiku województwa lubelskiego. Projektowała ołtarz dla Jana Pawła II

2021-02-10 17:21

Smutne informacje napływają z Lublina. Nie żyje Maria Gmyz. Radna sejmiku województwa lubelskiego z klubu PiS, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie miała 64 lata.

Po godzinie 16:00 informacje o śmierci Marii Gmyz przekazał Urząd Marszałkowski w Lublinie.

- Odeszła Maria Gmyz, architekt, była Przewodnicząca Rady Miasta Zamość, autorka projektu ołtarza papieskiego, na którym liturgię odprawiał 12 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II - czytamy.

Jak podał "Dziennik Wschodni", Maria Gmyz od kilku dni przebywała w szpitalu wojewódzkim w Zamościu.

Kim była Maria Gmyz?

Maria Gmyz była absolwentką Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez wiele lat prowadziła własną Architektoniczną Pracownię Projektową. Otrzymała wiele nagród m.in. Kryształową Cegłę, wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki. Projektowała m.in. osiedla, szkoły, sale gimnastyczne, kościoły.

Od listopada 2002 r. do czerwca 2005r. była radną i przewodniczącą Rady Miasta Zamościa. Od 2014 roku była radną sejmiku woj. lubelskiego, należała do klubu Prawa i Sprawiedliwości. W 2016 r. została powołana na stanowisko zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Nie żyje gwiazda seriali "Niania", "Ojciec Mateusz", "M jak miłość" i wielu innych