Łuków: Fałszywi „policjanci z CBŚP” zatrzymani! Zanim wpadli, zgarnęli fortunę

i

Autor: KWP Lublin Łuków: Fałszywi „policjanci z CBŚP” zatrzymani! Zanim wpadli, zgarnęli fortunę

Atak oszustów

Łuków: Fałszywi „policjanci z CBŚP” zatrzymani! Zanim wpadli, zgarnęli fortunę

2022-07-04 11:07

Łuków. Gdy do 76-letniego staruszka zgłosili się „policjanci” i „prokurator”, ten postanowił im pomóc w śledztwie. Oddał im wszystko, co miał, czyli małą fortunę. Oszuści udający stróżów prawa zniknęli z pieniędzmi. Niecały miesiąc później w Radomiu dopadli ich prawdziwi policjanci. Oszustom działającym metodą „na policjanta” grozi osiem lat więzienia.

Wszystko zaczęło się na początku czerwca, kiedy do 76-latka z Łukowa (woj. lubelskie) zadzwonili mężczyźni podający się za funkcjonariuszy CBŚP i prokuratora. – Senior przekazał im swe oszczędności. Jednak już po kilku minutach mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów. O stracie finansowej i działaniach oszustów senior natychmiast powiadomił „prawdziwych” policjantów – relacjonuje asp. szt. Marcin Józwik z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.

Nie minął nawet miesiąc, a mundurowi zatrzymali oszustów-przebierańców. Trop prowadził do Radomia. Tam funkcjonariusze zatrzymali dwóch braci i ich kuzyna. Cała trójka zarzekała się, że nie wie, o co chodzi, a ich nogi nigdy w Łukowie nie postały. Policjanci nie dali wiary tym opowieściom.

21-, 29- i 38-latek już usłyszeli zarzuty w prokuraturze. Grozi im nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności – informuje Józwik.

Największe kłopoty ma najmłodszy z całej rodzinki, 21-latek. Został aresztowany i na proces poczeka za kratami. Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci i śledczy nie wykluczają, że w przestępczy proceder mogły być zamieszane też inne osoby, które wkrótce też mogą trafić za kratki.

Zabrał miecz, nóż i gaz i ruszył po zemstę. Zapowiedział to na TikToku

Jednocześnie policjanci kolejny raz apelują o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych czy bankowych.

Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych tajnych akcjach i nie proszą o branie w nich udziału osób postronnych. Tym bardziej, ostrożność należy zachować wtedy, gdy osoby podające się za przedstawicieli służb czy banków, proszą o wykonanie przelewów czy też przekazanie gotówki. W takich przypadkach należy natychmiast powiadamiać policję – przypomina asp. szt. Marcin Józwik.

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE