Koronawirus. Wirusolog z UMCS w Lublinie: Epidemia się rozwija! Widać to w ściekach

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay / SmartGeoPL; AysglAlp Koronawirus. Wirusolog z UMCS w Lublinie: Epidemia się rozwija! Widać to w ściekach

COVID powraca!

Koronawirus. Wirusolog z UMCS w Lublinie: Epidemia się rozwija! Widać to w ściekach

2022-07-04 10:13

Koronawirus w Polsce powraca?! Niepokojące słowa eksperta! – Epidemia w dalszym ciągu trwa, a nawet się rozwija – przekonuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. To, że pandemia nie zniknęła, a COVID-19 wciąż żyje, widać… w ściekach. Stężenie RNA rośnie – powoli, ale systematycznie. Co to oznacza?

Koronawirus w Polsce. Jednym ze sposobów oceny sytuacji epidemicznej jest… analiza ścieków. To, co trafia do kanalizacji, daje obraz naszego stanu zdrowia. Monitoring ścieków pozwala na wykrycie różnych zagrożeń: wirusowych, bakteryjnych, jak również obecności np. metabolitów leków czy narkotyków – podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Ostatnio takie badania pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 były prowadzone w Poznaniu.

Jeśli monitoring ścieków w danym okresie pokazuje na wzrost stężenia materiału genetycznego SARS-CoV-2, to jest to ostrzeżenie dla systemu opieki zdrowotnej przed możliwym w ciągu kilku dni wzrostem liczby chorych i hospitalizacji – zaznacza prof. Szuster-Ciesielska w rozmowie z PAP.

Od początku kwietnia, kiedy w Polsce został zniesiony obowiązek masowego testowania w kierunku COVID-19, nastąpił spadek liczby zakażonych. Jednak ścieki pokazały prawdę! Wirus nadal był tam obecny.

W ostatnim czasie widać powolny wzrost stężenia RNA wirusa w ściekach, co pokrywa się ze wzrostem wskaźnika R0. To oznacza, że epidemia w dalszym ciągu trwa, a nawet się rozwija – wyjaśniła wirusolog z UMCS w Lublinie.

Gruźlica powraca. Czy grozi nam epidemia?

Dodała, że wysokość wskaźnika reprodukcji (R0) koronawirusa, który obecnie we wszystkich województwach wynosi powyżej jednego, oznacza, że jeden pacjent covidowy zakaża więcej, niż jedną osobę.

Od kwietnia liczba potwierdzanych dziennie zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce nie przekracza kilkuset, czasem kilkudziesięciu – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Z kolei od kwietnia 2020 roku, a więc od wykrycia pierwszego przypadku w Polsce, liczba potwierdzonych zakażeń przekracza sześć milionów. Liczba przypadków śmiertelnych pandemii to – jak podaje MZ – 116 435.

Sonda
Obawiasz się, czy jesienią znów będzie wzrost zachorowań na koronawirusa?