Lublin: Tajemniczy napis na ścianie bloku. „Solidarność żyje”. Szukają autora!

i

Autor: A. Sadownik / IPN Lublin Lublin: Tajemniczy napis na ścianie bloku. „Solidarność żyje”. Szukają autora!

Szukają autora

Lublin: Tajemniczy napis na ścianie bloku. „Solidarność żyje”. Szukają autora! [ZDJĘCIA]

2022-08-10 10:33

Tajemniczy napis na ścianie bloku w Lublinie. Był tam od kilkudziesięciu lat? Przykryło go kilka warstw farby i materiałów ociepleniowych, ale teraz znów ukazał się oczom wszystkich zainteresowanych. Instytut Pamięci Narodowej szuka teraz autora graffiti z PRL-u. Kto i kiedy napisał na bloku na LSM-ie w Lublinie, że „Solidarność żyje”?

Pracownicy firmy remontowej odkryli napis „Solidarność żyje” na ścianie bloku w lubelskiej dzielnicy LSM. Zdaniem dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. Roberta Derewendy, graffiti, będące symbolem oporu, powstało w okresie stanu wojennego lub później. To oznacza, że napis ma już kilkadziesiąt lat! Być może ponad 40! Jaką historię skrywa?

Pracownicy firmy remontowej, która wymienia izolację na blokach na LSM-ie, natknęli się na napis „Solidarność żyje” na ścianie bloku przy ul. Wajdeloty 20 pod koniec ubiegłego tygodnia.

Po zdjęciu blachy i wełny nic jeszcze nie było widać. Dopiero przy myciu ścian biała farba zaczęła schodzić i pokazał się napis – opisuje Paweł Ciężki, współwłaściciel firmy wykonującej remont.

Lublin: Tajemniczy napis na ścianie bloku. „Solidarność żyje”. Szukają autora!

i

Autor: A. Sadownik / IPN Lublin Lublin: Tajemniczy napis na ścianie bloku. „Solidarność żyje”. Szukają autora!

Zdaniem dyrektora IPN w Lublinie dra Roberta Derewendy, treść napisu wskazuje, że mógł powstać w czasie, kiedy „Solidarność” została przez komunistów zdelegalizowana, czyli w okresie stanu wojennego lub po jego zakończeniu.

Wtedy właśnie powstawały takie napisy wskazujące, że „Solidarność+” rzeczywiście żyje – tłumaczy Derewenda, cytowany przez PAP.

Dyrektor lubelskiego IPN zapowiedział skierowanie do prezesa LSM wniosku o zabezpieczenie znaleziska, ogłosił rozpoczęcie poszukiwań autora i historii napisu. Wskazał, że być może wskazówki będzie można znaleźć w, znajdujących się w archiwach IPN, dokumentach Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej lub innych organów represji.

Zastępca prezesa LSM Marian Gągola powiedział, że odnalezienie napisu to dla władz spółdzielni zaskoczenie, dlatego za wcześnie, żeby mówić o jego przyszłości. – Będziemy się zastanawiać. Chcielibyśmy go zachować – zadeklarował.

Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?

Historycy i działacze współczesnej „S” podkreślają, że napis na ścianie bloku jest niezwykły. To nie chuligański wybryk, a akt wielkiej odwagi. Za to graffiti jego autorowi mogło wówczas grozić od 1,5 do 2,5 roku więzienia oraz inne represje.

Pokazali, że graffiti to sztuka. Niesamowite prace artystów street artu w Lublinie.