Lublin: Policja bierze się za psiarzy! Posypią się mandaty dla właścicieli psów

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/angel1238812 Lublin: Policja bierze się za psiarzy! Posypią się mandaty dla właścicieli psów

Masz psa? Uważaj!

Lublin: Policja bierze się za psiarzy! Posypią się mandaty dla właścicieli psów

2022-08-05 9:42

Policja bierze się za psiarzy! Będzie sprawdzać, czy właściciele psów stosują się do przepisów i obowiązków oraz czy właściwie sprawują opiekę nad swoimi pupilami. Jeśli nie – posypią się mandaty. Kar może być sporo, bo nie jest tajemnicą, że wielu właścicieli psów za nic ma zasady. Zobacz, co sprawdzą policjanci!

Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania zwierzęcia oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel. Policjanci w najbliższym czasie będą sprawdzać, w jaki sposób respektowane są te przepisy – zapowiada kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

To, że część właścicieli psów nie sprząta po swoich pupilach, a inni lekceważą obowiązek wyprowadzania ich na smyczy (o kagańcach dla wielkich bestii nie wspominając) – wie chyba każdy. Wiedzą też policjanci z Lublina, którzy zamierzają mocniej przyjrzeć się zachowaniom właścicieli psów.

Pies bez smyczy? Będą kary i mandaty dla właścicieli

Ostatnie dni i miesiące to cała seria tragicznych zdarzeń, których sprawcami były psy, nad którymi właściciele nie sprawowali opieki. Zwierzęta atakowały ludzi albo inne czworonogi… Policja zamierza sprawdzić, czy właściciele wypełniają swoje psie obowiązki.

Przepisy nakładają na właściciela czworonogów, obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga bez odpowiedniego zabezpieczenia – przypomina kom. Gołębiowski.

Sonda
Czy prowadzisz swojego psa na smyczy i w kagańcu?

Policjant przypomina przy okazji treść 77. artykułu kodeksu wykroczeń, który jasno mówi, że jeśli właściciel nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, musi się liczyć z karą ograniczenia wolności, grzywny lub nagany.

Warto też przypomnieć, że psa nie wolno spuszczać ze smyczy i puszczać luzem także w lesie. Łamiemy wtedy inny (166.) artykuł kodeksu wykroczeń.

Przepisów do respektowania jest wiele, a właściciele psów pamiętają tylko o nielicznych. Wkrótce może się to zmienić, bo policja zapowiada kontrole. Przy okazji wykonywania codziennych zadań mundurowi sprawdzą też, czy właściciele psów wywiązują się ze swoich obowiązków. Jeśli nie – posypią się mandaty.

W trakcie służby lubelscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na obowiązki właścicieli czworonogów, a w szczególności respektowanie artykułu 77. kodeksu wykroczeń – zapowiada Gołębiowski.

Horror 18-letniej Weroniki. Nastolatkę dopadły i rozszarpały psy. "Nie ma twarzy"

Policja przypomina obowiązki właścicieli psów! Oto najważniejsze zasady

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki – przypomina policja. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane. Należy chronić czworonoga przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi w sposób powodujący cierpienie. Ważne jest, aby smycz, na której trzymane jest zwierzę, nie była krótsza niż trzy metry – przypominają policjanci.

Ponadto każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa trzeciego miesiąca życia i być powtarzane co roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.