Lublin: Podręcznik do HiT nie trafi do szkół? Historia i teraźniejszość: Jaki podręcznik w Lublinie? Mapa szkół

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frolicsomepl; okładka podręcznika do HiT (archiwum) Lublin: Podręcznik do HiT nie trafi do szkół? Historia i teraźniejszość: Jaki podręcznik w Lublinie? Mapa szkół

Szkoły go nie chcą!

Lublin: Podręcznik do HiT nie trafi do szkół? Historia i teraźniejszość: Jaki podręcznik w Lublinie? Mapa szkół

2022-08-25 9:41

Wiele szkół z Lublina broni się rękami i nogami przed kontrowersyjnym podręcznikiem do HiT-u autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Burza wokół książki narasta a początek roku szkolnego coraz bliżej. Wiele szkół średnich z Lublina odkłada decyzję na wrzesień. Historia i teraźniejszość jeszcze się nie zaczęła, a już dzieli. Zobacz „mapę szkół wolnych od HiT-u” w Lublinie.

Historia i teraźniejszość. Podręcznik podzielił Polskę

Chyba jeszcze nigdy podręcznik szkolny nie wywołał takich emocji – i to nie wśród uczniów, a wśród dorosłych. A do tego jeszcze zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek i zanim zaczęła się pierwsza lekcja HiT-u. Historia i teraźniejszość to całkiem nowy przedmiot, który od nowego roku szkolnego, zagości w szkołach średnich. Póki co jedyny dopuszczony do użytku podręcznik jest – bardzo delikatnie mówiąc – kontrowersyjny.

Burza wokół podręcznika do HiT-u autorstwa Wojciecha Roszkowskiego była tak silna, że… przyniosła efekt. Szkoły boją się go jak ognia, nauczyciele nie chcą z nim pracować, a teść książki – też się zmieni. Wydawnictwo Biały Kruk zdecydowało się usunąć najbardziej szokujący fragment o produkcji i hodowli dzieci. Zaznaczyło jednak, że… „nie zgadza się z krytyką oraz niesłuszną interpretacją”.

Podręcznika Roszkowskiego długo bronił minister edukacji. Zobacz: Minister Czarnek zabrał głos na temat przedmiotu HiT. Wyjaśnił, jak ma wyglądać praca nauczycieli.

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!

Podręcznik do HiT. Jaki wybiorą szkoły w Lublinie?

Póki co jedynym dopuszczonym podręcznikiem do HiT-u jest książka Roszkowskiego. Podręcznik od WSiP-u – wciąż czeka na dopuszczenie. Wiele szkół bardzo na to czeka. Placówki z Lublina przyznają, że wolą poczekać do września z wyborem książki do HiT-u. Liczą na to, że pojawi się alternatywa. Niektóre placówki deklarują, że ich nauczyciele będą pracować na własnych materiałach.

Które szkoły nie chcą HiT-u od Roszkowskiego? Mapa szkół w Lublinie

W sieci pojawiła się cała mapa, dokumentująca, które szkoły nie chcą uczyć z podręcznika Roszkowskiego. Jeden rzut oka wystarczy, żeby zrozumieć, że jest ich bardzo wiele. Mapę „Szkoła wolna od (s)HIT-u” stworzyła Inicjatywa Wolna Szkoła.

W Lublinie na mapie zaznaczono około 20 szkół. Ich liczba zmienia się, bo zduplikowane „pinezki” są usuwane, a wciąż napływają też informacje z poszczególnych placówek. Większość szkół oznaczonych na mapie deklaruje, że decyzję o wyborze podręcznika do Historii i teraźniejszości podejmie we wrześniu – czyli czeka na alternatywę. Nieliczne już zdecydowały, że uczniowie będą korzystać wyłącznie z materiałów nauczycieli.

Wśród szkół z Lublina oznaczonych na mapie i przeciwnych używaniu podręcznika do HiT Roszkowskiego są m.in.: Unia (III LO) i Staszic (I LO) – szkoły z czołówki rankingów liceów w Lublinie. Na mapie znajdziemy też szkoły katolickie – na podręcznik do HiT-u Roszkowskiego nie zdecydował się m.in. Biskupiak (XXI LO). Szkoły deklarują, że decyzję podejmą we wrześniu.

Sonda
Czy podręcznik do HiT powinien być wprowadzony do szkół?