Lublin: Oto najpopularniejsze kierunki studiów. Nawet 16 chętnych na jedno miejsce

i

Autor: Pixabay/Tumisu Lublin: Oto najpopularniejsze kierunki studiów. Nawet 16 chętnych na jedno miejsce

Lublin: Oto najpopularniejsze kierunki studiów. Nawet 16 chętnych na jedno miejsce

2021-07-19 14:43

Lublin znów przyciąga tysiące studentów. Największe uczelnie zakończyły rekrutacje na najpopularniejsze kierunki studiów. Na tych najbardziej obleganych o jedno miejsce walczyło aż 16 kandydatów! Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w przyszłym roku szkolnym w akademickim Lublinie? To nie prawo czy medycyna, ale m.in. kryminologia, stomatologia czy psychologia.

Zdalna nauka i pandemia nie odstraszają studentów, którzy znów walczą o miejsca na uczelniach Lublina. Na najpopularniejszych kierunkach studiów nie wystarczy miejsc dla wszystkich chętnych. Walka była zacięta. A chęć studiowania w Lublinie od października 2021 roku zgłosiło więcej absolwentów szkół średnich. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ponad 16 tys. kandydatów zarejestrowało się podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, o tysiąc więcej niż rok temu.

Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wzrosło – mówi rzecznik uczelni, Aneta Adamska.

Na studia zgłosiło się też 1,8 tys. osób z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Azji czy z Afryki Środkowo-Wschodniej. Największą popularnością podczas tegorocznej rekrutacji cieszyła się na UMCS kryminologia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 16 chętnych. 12 osób walczyło o jedno miejsce na psychologię, a na jedno miejsce na finanse i rachunkowość przypadało siedmiu kandydatów.

Na Uniwersytecie Medycznym rekordy wśród kandydatów pod względem zainteresowania biła stomatologia. O jedno miejsce ubiegało się 13 osób. Z kolei na medycynie – 10. Na jedno miejsce na kosmetologii było siedmiu chętnych.

Super Raport 19.07 (Goście: Tomasz Trela - Nowa Lewica, dr hab. Tomasz Słomka - politolog, UW)

Podczas rekrutacji na Uniwersytet Przyrodniczy zarejestrowało się ponad 6 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się weterynaria. O jedno miejsce ubiegało się 10 osób, a na analityce weterynaryjnej – osiem osób. Czterech chętnych przypadało na jedno miejsce na kierunku behawiorystyka zwierząt.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zarejestrowało się blisko 4,6 tys. kandydatów. – Największym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna nowość – kryminologia. O jedno miejsce ubiegało się sześciu kandydatów – informuje rzecznik KUL, Monika Stojowska, cytowana przez PAP. Podobnie było na psychologii. Na pielęgniarstwie i sinologii przypadało trzech chętnych na jedno miejsce.

– Mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym liczba kandydatów z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest wyższa niż w roku ubiegłym. To ponad 150 osób z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Czechy, Rosja, Uzbekistan i Kazachstan. Na studia anglojęzyczne zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym, już zostało przyjętych ponad 200 kandydatów – dodała Stojowska.

Najpopularniejszym kierunkiem na Politechnice Lubelskiej w tym roku był marketing i komunikacja rynkowa, gdzie o jedno miejsce ubiegało się sześć osób. Na finanse i rachunkowość i na inżynierię logistyki było pięciu chętnych na miejsce – informuje PAP.