Lublin: Jak przebiega głosowanie, są kolejki do lokali? Kiedy głosować, żeby nie czekać? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

2020-07-12 12:54 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Wybory prezydenckie 2020. Druga tura wyborów prezydenckich [RELACJA NA ŻYWO]
Autor: shutterstock Wybory prezydenckie 2020. Druga tura wyborów prezydenckich [RELACJA NA ŻYWO]

Wybory prezydenckie 2020. 12 lipca w II turze wyborów zdecydujemy kto przez najbliższe 5 lat będzie piastować urząd prezydenta. Głosowanie w całym kraju ruszyło punktualnie o 7.00 i jeśli nie dojdzie do żadnych incydentów, potrwa do 21.00. Głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, dlatego należy pamiętać o tym, że w lokalu wyborczym będzie mogła znajdować się w jednym czasie ściśle określona liczba osób. Od samego rana przed lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki wyborców. Sprawdźcie jak sytuacja wygląda w Lublinie. O której iść na wybory, żeby nie czekać!

Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o 10.00 rano, że wybory na ten moment przebiegają bez większych problemów.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW przyznał, że pomimo braku problemów do Komisji dochodzą jednak głosy, że w niektórych miejscach ludzie stoją w długich kolejkach. Zapewnił jednocześnie, że prawdopodobnie po południu kolejki będą mniejsze i wówczas łatwiej będzie dostać się do lokalu wyborczego.

W Lublinie, podobnie jak w kraju, na ten moment głosowanie przebiega spokojnie. Wszystkie lokale otwarto o czasie, punktualnie o 7.00. W niektórych częściach Lublina przed komisjami obwodowymi tworzą się długie kolejki, w innych głosowanie odbywa się na bieżąco.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wybory 2020. PKW ALARMUJE: korupcja polityczna! Chciał dać 20 zł za głosowanie na konkretnego kandydata [RELACJA]

Lublin. Czy wszyscy wyborcy przestrzegają zasad sanitarnych? Sprawdzał Radosław Sinnicki

Spis treści

  1. Wybory 2020 - godziny głosowania
  2. Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym
  3. Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?
  4. Wybory 2020 – zasady głosowania

Wybory 2020 - godziny głosowania

W całej Polsce lokale wyborcze w czasie wyborów 2020 otwarte będą już od godziny 7:00. Zamknięcie lokali nastąpi o godzinie 21:00 i to właśnie do tej godziny będzie można oddawać głos na swojego kandydata na prezydenta w wyborach 2020.

Jeśli wszedłeś do lokalu wyborczego przed czasem oficjalnego zakończenia głosowania na prezydenta (przed godziną 21:00) będziesz mógł oddać swój głos.

Dlaczego warto głosować? Polacy podejmują decyzję. Wybory 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym

Wybory prezydenckie 2020 odbywają się w reżimie sanitarnym, dlatego należy pamiętać o tym, że w lokalu wyborczym będzie mogła znajdować się w jednym czasie ściśle określona liczba osób. Jest to zależne od wielkości pomieszczenia, w którym odbywać się będą wybory 2020. W związku z tym, planując swój udział w wyborach 2020, należy wziąć pod uwagę to, żeby nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę, ponieważ przed lokalami wyborczymi mogą ustawiać się kolejki.

Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?

Tradycyjnie najmniej osób chcących zagłosować jest w czasie trwania mszy. To właśnie w drodze do kościoła lub z, Polacy najczęściej decydują się oddać głos w wyborach. Jeśli nie chcesz stać w kolejce, warto iść głosować wcześnie rano. W godzinach popołudniowych i wieczornych kolejki do urn są coraz większe. Zwłaszcza w czasie wyborów 2020 mogą być one o wiele większe, niż pamiętamy je z ubiegłych lat. Jest to spowodowane tym, że wybory prezydenckie 2020 przeprowadzane są w reżimie sanitarnym i w związku z tym w lokalu wyborczym jednocześnie może znajdować się ściśle określona liczba osób.

Wybory 2020 – zasady głosowania

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania. Na karcie znajdują się nazwiska dwóch kandydatów (w pierwszej turze było ich jedenastu). Aby głos był ważny, znak X należy postawić w kratce tylko przy jednym kandydacie.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. By nasz głos był ważny do urny musi być wrzucona kompletna karta do głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. Po otrzymaniu karty do głosowania trzeba sprawdzić, czy są na niej dwie pieczęcie, bo może okazać się, że oddamy głos nieważny.

Jak czytamy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – podczas II tury wyborów poza kolejnością, bez kolejki, będą mogły zagłosować:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat trzech,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
PKW: W lokalach wyborczych obowiązek zakrywania ust i nosa