Lubelskie: Zrzucają szczepionkę z samolotów! Nie spuszczaj psa ze smyczy

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/nathalieburblis Lubelskie: Zrzucają szczepionkę z samolotów! Nie spuszczaj psa ze smyczy

Ważne ostrzeżenie

Lubelskie: Zrzucają szczepionkę z samolotów! Nie spuszczaj psa ze smyczy

2022-09-14 11:52

Ważne ostrzeżenie dla właścicieli psów i kotów! Lepiej trzymać je na uwięzi, by nie miały kontaktu z brązową substancją. To szczepionka dla lisów, która… spada z nieba! Jest zrzucana z samolotów nad terenami zielonymi na Lubelszczyźnie. Szczepionki nie wolno dotykać! Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie podpowiada, co zrobić w razie kontaktu z substancją.

Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest zrzucana z samolotów na ziemię nad terenami zielonymi! Nie wolno jej dotykać. Szczególnie mocno powinni uważać właściciele psów i kotów – lepiej nie spuszczać ich ze smyczy, by nie miały kontaktu z brązową substancją. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie podpowiada co zrobić, jeśli my lub nasz zwierzak dotkniemy szczepionki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lublin. Dziki w ogródkach w Świdniku

Szczepienie lisów poprzez rozrzucanie szczepionek odbywają się cyklicznie. Obecna akcja rozpoczęła się w poniedziałek (12.09) i powinna zakończyć się w środę (14.09). Wiele zależy jednak np. od pogody. Rozrzucona szczepionka leży już więc w wielu miejscach – na terenach zielonych. Właściciele czworonogów powinni uważać!

Szczepionkę będziemy zrzucać z samolotów na lasy, pola, łąki – z pominięciem terenów zabudowanych i zbiorników wodnych, część szczepionki zostanie rozłożona ręcznie – zapowiadają pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Dawkę szczepionki stanowi blister z płynem, zatopiony w przynęcie o intensywnym zapachu, wielkości około trzech centymetrów.

Szczepionki nie wolno dotykać! Inaczej stanie się bezużyteczna, bo lis jej nie zje. Właściciele psów i kotów powinni się mieć na baczności i nie spuszczać zwierzaków ze smyczy oraz nie puszczać ich wolno przez dwa tygodnie od zakończenia akcji. Kontakt ze szczepionką trzeba zgłosić weterynarzowi.

Po kontakcie człowieka ze szczepionką (usta, oczy, nos, skaleczenie skóry) należy skontaktować się z lekarzem – informuje WIW. – Ręce lub inne niezakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem.

Sonda
Masz psa lub kota?