W jednej chwili zgarnęli 200 tysięcy złotych! Co za przekręt! Obrobili przedsiębiorcę z Chełma

i

Autor: KWP Lublin W jednej chwili zgarnęli 200 tysięcy złotych! Co za przekręt! Obrobili przedsiębiorcę z Chełma

Atak hakerów

W jednej chwili zgarnęli 200 tysięcy złotych! Co za przekręt! Obrobili przedsiębiorcę z Chełma

2022-09-13 10:10

To miał być przekręt doskonały… I niewiele brakowało, by był udanym i pewnie niejedynym. Na szczęście policjanci dorwali ich już po pierwszym razie. Maciej M. (36 l.) i jego dwaj koledzy z Ukrainy: Vladislav H. (22 l.) i Valeryi T. (20 l.), podstępem przejęli dostęp do konta przedsiębiorcy z Chełma, skąd ukradli ponad 200 tysięcy złotych. Są już w areszcie.

Chełmianin chciał się po prostu zalogować na stronę swojego banku. Na swoje nieszczęście, zamiast wpisać nazwę bezpośrednio, skorzystał z przeglądarki i wyszukiwarki internetowej. Wpadł w pułapkę. Tam już czekali na niego hakerzy – na jednym z pierwszych miejsc wyszukiwania na nieświadomą niczego ofiarę czekała spreparowana strona. Była identyczna jak ta oryginalna – poza jednym szczegółem: dostęp do niej mieli przestępcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od pajdy chleba ze smalcem po świeże ostrygi. Lublin gościł "Europejski Festiwal Smaku".

Hakerzy tak przygotowali stronę (początkowo pojawił się komunikat „błąd w logowaniu”), że przedsiębiorca posłusznie spełniał kolejne dyspozycje, przekazując swoje dane do systemu. Wtedy nawet nie podejrzewał, jak wielki błąd popełnia.

To dało oszustom możliwość zmiany numeru telefonu komórkowego, na który przychodzą kody autoryzacyjne do transakcji. W ten sposób w kilku transakcjach zrealizowali przelewy na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Następnie pieniądze były wypłacane poprzez bankomaty – opowiada kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Sprawę prowadzili chełmscy policjanci, zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspierani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Lublinie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze szybko dotarli do hakerów.

W Warszawie wpadł Maciej M. i Vladislav H., trzeci z nich został zatrzymany we Wrocławiu.

– W związku z tą sprawą funkcjonariusze zabezpieczyli kilkanaście kart bankomatowych, karty sim, startery i adaptery do kart, umowy rachunków bankowych, telefony komórkowe i laptopy. Policjanci zabezpieczyli także skradzione pieniądze – prawie 60 tysięcy złotych udało się zablokować na kontach, kolejne 90 tysięcy złotych policjanci zabezpieczyli w wyniku przeszukania mieszkań osób podejrzanych – potwierdza Czyż.

Sąd Rejonowy w Chełmie zdecydował o tymczasowym aresztowaniu hakerów na okres trzech miesięcy. Za oszustwo i kradzież mienia o znacznej wartości grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą internetowego oszustwa?