Lubelskie. Ponad 137 tys. osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w regionie

i

Autor: huntlh/pixabay.com Lubelskie. Ponad 137 tys. osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w regionie

Lubelskie. Ponad 137 tys. osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w regionie

2021-02-18 17:47

Ponad 137 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 dotychczas w Lubelskiem, w tym ponad 43 tys. otrzymało już drugą dawkę – wynika z rządowego raportu. Według opublikowanych w czwartek danych rządowego raportu szczepień w Lubelskiem w ciągu ostatniej doby szczepionkę przyjęło 8,4 tys. osób. Najwięcej zastrzyków – ponad 43,5 tys. – wykonano w dotychczas w Lublinie, ponad 8,7 tys. w powiecie puławskim, ponad 6 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 6 tys. w Zamościu.

Koronawirus. Szczepienie na Lubelszczyźnie

W woj. lubelskim jest w sumie 417 punktów szczepień, w których realizowane są szczepienia populacyjne. Natomiast w 32 szpitalach węzłowych trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia, głównie drugą dawką. W wielu z tych szpitali prowadzone są też szczepienia seniorów a także nauczycieli.  W największym w regionie Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie zaszczepiono dotychczas łącznie 3710 osób, w tym drugą dawkę otrzymało 2830 osób. Do tego szpitala zostało zgłoszonych na szczepienie, na ten tydzień, 600 nauczycieli. "Od poniedziałku do środy pierwszą dawką zaszczepionych zostało ok. 450 nauczycieli. Część zgłoszonych z różnych przyczyn nie wzięła udziału w szczepieniach" - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Alina Pospischil. Jak dodała, w poniedziałek i we wtorek planowane jest zaszczepienie kolejnych 300 nauczycieli.

W szpitalu klinicznym nr 4 szczepieni są także seniorzy. W pierwszym tygodniu szpital otrzymał dla tej grupy 180 dawek szczepionki, ale w kolejnych - po 30 dawek. Łącznie dotychczas zaszczepiono tu 270 seniorów. "W tym tygodniu zaczęły się szczepienia seniorów drugą dawką" – zaznaczyła rzeczniczka. Na szczepienie pierwszą dawką w tym szpitalu czeka jeszcze około 3 tys. osób z grupy zero, w tym prawie 500 osób to personel szpitala. "Te osoby są szczepione tylko w sytuacji, gdy ktoś inny nie przyjdzie na umówione szczepienie. Wtedy, żeby nie zmarnowała się dawka szczepionki, zapraszamy osoby oczekujące z grupy zero" – tłumaczyła Pospischil.

Według informacji przekazanych PAP przez rzecznika prasowego marszałka woj. lubelskiego Remigiusza Małeckiego do środy w sześciu szpitalach podległych marszałkowi woj. lubelskiego zaszczepiono w sumie prawie 27 tys. osób, z czego ponad 10,7 tys. osób przyjęło drugą dawkę.

14-latkowie okradali seniorów metodą "na policjanta"