Łóżka szpitalne

i

Autor: PAWEŁ NOWAK/SUPER EXPRESS

Lubelskie: Połączą szpitale dla oszczędności. Co się zmieni?

2021-07-22 12:33

Połączą szpitale, by szukać oszczędności. Zarząd województwa lubelskiego zadecydował o rozpoczęciu prac nad opracowaniem koncepcji połączenia niektórych szpitali marszałkowskich. Pomysł argumentowany jest poprawą ich sytuacji finansowej i optymalizacją działalności medycznej. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia. Co się zmieni?

Połączą szpitale, by szukać oszczędności. Jest kolejny plan poprawy sytuacji finansowej lecznic na Lubelszczyźnie. Co konkretnie się zmieni z punktu widzenia pacjentów? W których szpitalach? Konsolidacja ma dotyczyć zarówno Lublina, jak i regionu. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, chodzi o połączenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (przy al. Kraśnickiej) z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie (przy ul. Biernackiego), który ma być placówką przejmowaną – przekazał rzecznik marszałka województwa lubelskiego, Remigiusz Małecki. Drugie połączenie dotyczy lecznictwa psychiatrycznego. Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie (na Abramowicach) ma przejąć dwie placówki: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie. Władze województwa chcą skonsolidować szpitale i tym samym „uleczyć” ich budżet. Czy to słuszna recepta?

Zobacz też: Koronawirus Lubelskie. Liczba zakażeń i zgonów. Raport MZ 22.07

Sprawdź, jakie produkty są szczególnie groźne dla zdrowia

– Postanowiliśmy połączyć szpitale w celu poprawy ich sytuacji finansowej oraz optymalizacji obecnie prowadzonej działalności medycznej. Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości poprawić kondycję finansową zadłużonych od lat szpitali oraz znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów – przekonuje marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, cytowany przez PAP.

Zdaniem zarządu województwa połączenie szpitali będzie odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec jakości usług opieki zdrowotnej i dostosowaniem szpitali do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji i finansowania służby zdrowia w Polsce. W pierwszej kolejności zostaną powołane zespoły robocze ds. połączenia szpitali w województwie lubelskim. W ich skład wejdą m.in. dyrekcje szpitali i przedstawiciele poszczególnych placówek służby zdrowia. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia. Czy konsolidacja może oznaczać ograniczenie świadczeń, mniej łóżek dla pacjentów albo zwolnienia wśród personelu? Władze województwa i szpitali nie podają na razie szczegółów. Decyzja w tej sprawie ma, póki co, charakter intencyjny i jest pierwszym krokiem w kierunku łączenia szpitali na Lubelszczyźnie.

W rozmowie z PAP dyrektorzy szpitali, które mają zostać połączone, odpowiadają, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych przedsięwzięć, ponieważ trwają prace nad opracowaniem koncepcji.

Sonda
Jak oceniasz polską służbę zdrowia?