Połączą szpitale, by szukać oszczędności. Jest kolejny plan poprawy sytuacji finansowej lecznic na Lubelszczyźnie. Co konkretnie się zmieni z punktu widzenia pacjentów? W których szpitalach? Konsolidacja ma dotyczyć zarówno Lublina, jak i regionu. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, chodzi o połączenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (przy al. Kraśnickiej) z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie (przy ul. Biernackiego), który ma być placówką przejmowaną – przekazał rzecznik marszałka województwa lubelskiego, Remigiusz Małecki. Drugie połączenie dotyczy lecznictwa psychiatrycznego. Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie (na Abramowicach) ma przejąć dwie placówki: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie. Władze województwa chcą skonsolidować szpitale i tym samym „uleczyć” ich budżet. Czy to słuszna recepta?
Zobacz też: Koronawirus Lubelskie. Liczba zakażeń i zgonów. Raport MZ 22.07
– Postanowiliśmy połączyć szpitale w celu poprawy ich sytuacji finansowej oraz optymalizacji obecnie prowadzonej działalności medycznej. Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości poprawić kondycję finansową zadłużonych od lat szpitali oraz znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów – przekonuje marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, cytowany przez PAP.
Zdaniem zarządu województwa połączenie szpitali będzie odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec jakości usług opieki zdrowotnej i dostosowaniem szpitali do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji i finansowania służby zdrowia w Polsce. W pierwszej kolejności zostaną powołane zespoły robocze ds. połączenia szpitali w województwie lubelskim. W ich skład wejdą m.in. dyrekcje szpitali i przedstawiciele poszczególnych placówek służby zdrowia. Koncepcje mają być gotowe do końca sierpnia. Czy konsolidacja może oznaczać ograniczenie świadczeń, mniej łóżek dla pacjentów albo zwolnienia wśród personelu? Władze województwa i szpitali nie podają na razie szczegółów. Decyzja w tej sprawie ma, póki co, charakter intencyjny i jest pierwszym krokiem w kierunku łączenia szpitali na Lubelszczyźnie.
Polecany artykuł:
W rozmowie z PAP dyrektorzy szpitali, które mają zostać połączone, odpowiadają, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych przedsięwzięć, ponieważ trwają prace nad opracowaniem koncepcji.