Z policyjnych danych wynika, że bezpieczeństwo na terenie Lubelszczyzny jest na bardzo wysokim poziomie. – Spada przestępczość przy jednoczesnym wzroście wykrywalności – mówi podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.
– W ubiegłym roku na terenie naszego województwa wszystkich przestępstw stwierdzonych odnotowaliśmy 34 114, wykrywalność tych przestępstw wynosi 83,3 proc. To jest najwyższy wskaźnik w kraju, jesteśmy pod tym względem najbardziej skuteczni i najlepsi. Tak samo jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne – dodaje.
Spośród wszystkich przestępstw 20 641 to przestępstwa kryminalne. Ich wykrywalność w naszym województwie wyniosła 79,6 proc., w kraju natomiast wynosi 66,5 proc.
Spadła ilość przestępstw, uważanych powszechnie za najbardziej uciążliwe. Jest to grupa siedmiu wybranych: uszczerbki na zdrowiu, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże cudzej rzeczy, samochodu, kradzieże z włamaniem i uszkodzenia rzeczy.
Policjanci skutecznie walczyli też z przestępczością gospodarczą i narkotykową. – Zabezpieczyliśmy łącznie 511 kg narkotyków, w roku 2018 było to 275 kg – dodaje rzecznik. – Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych postępowaniach szacowana jest na ponad 46 mln zł, z kolei wartość mienia odzyskanego to ponad 23,5 mln zł.
Praca policji to nie tylko ściganie sprawców przestępstw. Ich głównym celem jest prewencja. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku policja odnotowała 181 216 interwencji. Średnio w ciągu doby działania podejmowane były co 2 minuty i 54 sekundy.
Polecany artykuł:
Poprawiło się też bezpieczeństwo na drogach Lubelszczyzny. Utrzymała się tendencja spadkowa dotycząca liczby wypadków drogowych, ofiar śmiertelnych i rannych.
– W ubiegłym roku było 1150 wypadków, to mniej o 69 niż w 2018 roku – mówi Laszczka-Rusek. – Obrażenia odniosło w nich 1244 osób, o 45 mniej niż w 2018. Odnotowywaliśmy spadek liczby ofiar śmiertelnych, łącznie w wypadkach zginęło 171 osób, o osiem mniej niż w roku 2018.
Funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili 1780 nietrzeźwych kierowców. Podczas przeprowadzonych kontroli drogowych zatrzymali 3291 uprawnień do kierowania osobom, które w terenie zabudowanym przekroczyły prędkość o ponad 50 km/h.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS we wrześniu ubiegłego roku wynika, że 75 proc. ankietowanych ocenia pozytywnie policję. Natomiast 89 proc. z nich uważa, że w Polsce jest bezpiecznie.