Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

i

Autor: Tomasz Matuszewski Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

Lubelskie: Topili się na bagnach! Polska przyjmie migrantów?

2021-09-30 12:52

Potężna akcja ratunkowa w Tarasiukach przy granicy z Białorusią. W nocy z wtorku na środę udało się uratować trójkę młodych imigrantów, którzy topili się na bagnach. Syryjczycy byli przemęczeni i wyczerpani, ale przeżyli. Wciąż nie wiadomo, jak dostali się do Polski, ale niewykluczone, że zostaną w kraju. Złożyli wnioski o ochronę międzynarodową – podaje Straż Graniczna.

Troje migrantów z Syrii odnalezionych w nocy z wtorku na środę na bagnach w miejscowości Tarasiuki (woj. lubelskie) złożyło wniosek o ochronę międzynarodową – poinformowała Straż Graniczna. – Obecnie troje obywateli Syrii przebywa w placówce SG. Przyjęliśmy od nich wniosek o ochronę międzynarodową – poinformował w czwartek rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, porucznik SG Dariusz Sienicki.

Rzecznik NOSG powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że troje cudzoziemców zostanie skierowanych na 10-dniową kwarantannę. Następnie migranci będą przekazani do dyspozycji Urzędu do Spraw Cudzoziemców. To właśnie UdSC zajmuje się wnioskami o ochronę międzynarodową czy przyznanie statusu uchodźcy.

Zobacz też: Uwierzyła żołnierzowi, bała się FBI. Stracili 200 tysięcy! Przekręt roku

Super Raport 30.09 (Goście: Radosław Fogiel - PiS, Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, PSL-UED) Sedno Sprawy: Marcin Romanowski

W nocy z wtorku na środę funkcjonariusze straży pożarnej i policji odnaleźli na bagnach w miejscowości Tarasiuki (woj. lubelskie) dwie kobiety w wieku 18 i 31 lat oraz 20-letniego mężczyznę. W akcji ratowniczej brało udział pięć zastępów straży pożarnej, 21 ratowników, w tym grupa wodno-nurkowa – przypomina PAP. Według relacji strażaków, odnalezione osoby były wychłodzone i wyczerpane. Funkcjonariusze straży granicznej ustalili, że cudzoziemcy są obywatelami Syrii. Kobiety zostały odwiezione do szpitala we Włodawie. Ze szpitala wyszły we wtorek. Obecnie cała trójka przebywa w jednej z placówek Straży Granicznej.

Nadal nie jest znana droga, jaką cudzoziemcy dotarli do miejscowości Tarasiuki. – Prawdopodobnie do Polski dostali się przez zieloną granicę z terytorium Białorusi – powiedział Sienicki.

Według informacji Straży Granicznej, w środę odnotowano 313 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano pięcioro nielegalnych imigrantów: czterech obywateli Iraku i obywatela Jemenu. Pozostałym próbom strażnicy graniczni zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano dwóch cudzoziemców: obywatela Bułgarii i obywatela Syrii z niemiecką kartą pobytu – informuje Straż Graniczna.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?