Lubelskie: Burze z gradem. IMGW ostrzega. Nadciągają nawałnice!

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/RonBerg Lubelskie: Burze z gradem. IMGW ostrzega. Nadciągają nawałnice!

Pogoda znów szaleje!

Lubelskie: Burze z gradem. IMGW ostrzega. Nadciągają nawałnice!

2022-07-26 10:42

Lubelskie: Burze z gradem nadciągają nad Lubelszczyznę i inne regiony w na południowym wschodzie kraju. Nawałnice mogą przynieść deszcz, wiatr, a nawet grad! Pogoda dała nam tylko chwilę oddechu – choć przeważnie upalnego – a teraz znów szaleje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia, bo burze z gradem mogą powodować zniszczenia i szkody materialne. Na co musimy się przygotować?

Za nami kolejna fala upałów, którą na Lubelszczyźnie tylko na chwilę – w weekend – przerwały przelotne burze i deszcz. Wody spadło za mało, by mogła ucieszyć rolników przerażonych suszą, a wysokie temperatury powróciły już nazajutrz… Teraz znów pogoda szaleje. Upał może spowodować powrót burz z gradem, a te z kolei mogą oznaczać zniszczenia i szkody materialne.

Lubelskie: Burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia o burzach z gradem. Alert dotyczy m.in. województwa lubelskiego. Jest pierwszym, w trzystopniowej skali, a to oznacza, że skutki pogody mogą być niebezpieczne – w tym przypadku powodować głównie straty materialne, choć warto zadbać też o swoje własne bezpieczeństwo. Czego konkretnie możemy się spodziewać?

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Miejscami grad – zapowiadają synoptycy IMGW.

Ostrzeżenie I stopnia o burzach z gradem obowiązuje na Lubelszczyźnie od godz. 14.00 we wtorek (26.07) do północy (26/27.07).

IMGW: Nadciągają burze z gradem

Podobne ostrzeżenia I stopnia o burzach z gradem synoptycy IMGW wydali także dla Podkarpacia, Małopolski, Śląska, woj. świętokrzyskiego oraz południowych powiatów Łódzkiego i Mazowieckiego.

Klęska ekologiczna w Wiśle. Tysiące martwych ryb w rzece
Sonda
Czy boisz się burzy?