Koronawirus, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Kraśnik: To tu zaczną MASOWE SZCZEPIENIA przeciw COVID-19. Znamy szczegóły!

2021-04-16 9:03

Kraśnik. To właśnie tu zaczną się już wkrótce masowe szczepienia przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim. Znamy szczegóły! Kiedy zacznie działać pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku? Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu – w poniedziałek lub wtorek – deklaruje wojewoda lubelski. Kiedy zaczną się masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi na Lubelszczyźnie?

Punkt pilotażowy będzie urządzony w jednej ze szkół w Kraśniku, powstanie we współpracy ze starostwem powiatowym i z samorządem miejskim – ogłosił wojewoda lubelski. To będzie pierwszy, pilotażowy punkt szczepień powszechnych na Lubelszczyźnie. Wkrótce w podobnych miejscach mają ruszyć masowe szczepienia przeciwko COVID-19.

Jeżeli nie będzie zacięć w dostawie szczepionek to w poniedziałek, najpóźniej we wtorek, ten punkt rozpocznie swoją pracę – zapowiedział Lech Sprawka, cytowany przez PAP. Jak przekazał, w Lubelskiem we współpracy z samorządami przygotowano 27 powszechnych punktów szczepień, a w przypadku 32 punktów populacyjnych, prowadzonych przez podmioty lecznicze, zwiększona ma być liczba dokonywanych w nich szczepień. Punkt pilotażowy w Kraśniku ruszy jako pierwszy.

Pozostałe 26 punktów powszechnych i rozwinięcie populacyjnych będzie następować w miarę pojawiania się coraz większej liczby szczepionek. Należy się spodziewać, że na szerszą skalę zaczną one funkcjonować w maju – dodał wojewoda.

Dokładna lokalizacja pozostałych punktów szczepień masowych jest ustalana, ale Lubelski Urząd Wojewódzki jeszcze jej nie zdradza. Jak przypomina PAP, minimalna liczba dziennych szczepień w tych punktach ma wynosić 200, a w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, czyli w Lublinie, Zamościu, Chełmie i w Białej Podlaskiej – co najmniej 500.

Sonda
Obowiązek noszenia maseczki latem. Czy powinien zostać zniesiony?

W ten sposób zabezpieczymy, przy dużej skali dostaw szczepionek, zaszczepienie wszystkich chętnych, w czasie nie dłuższym niż 20 tygodni – zapowiedział wojewoda.

Sprawka zaznaczył, że tworzenie nowych punktów szczepień nie oznacza zamykania już istniejących, których w regionie jest 430. Wyjaśnił, że zwiększające się liczby dawek szczepionek będą nadal kierowane do obecnie funkcjonujących punktów, w zależności od ich zdolności realizacji szczepień, a następnie do nowych punktów.

Jeżeli działające już punkty szczepień nie będą w stanie „przerobić” tych szczepionek, to wtedy będą włączane punkty szczepień powszechne i rozwijane te 32 populacyjne – powiedział Sprawka, cytowany przez PAP.

dr Jacek Nasiłowski: 1/3 testów na covid-19 daje fałszywy wynik [Super Raport]