Kradli miliony z naszych kont! Gigantyczny przekręt dwóch gangów

i

Autor: KWP Lublin Kradli miliony z naszych kont! Gigantyczny przekręt dwóch gangów

Kradli miliony z naszych kont! Gigantyczny przekręt dwóch gangów

2021-08-24 9:34

Kradli miliony z naszych kont! W sumie – jak ustalili śledczy – przejęli 3,5 miliona złotych. Gigantyczny przekręt dwóch gangów, które rozpracowywali policjanci i prokuratorzy z Krasnegostawu, Lublina i Zamościa. Kilkanaście osób usłyszało zarzuty, a cała sprawa może mieć charakter rozwojowy. Jak cyberprzestępcy kradli pieniądze z naszych kont?

Kradli miliony z naszych kont! Policjanci z Lubelskiego rozbili dwa gangi cyberprzestępców, którzy włamywali się na rachunki bankowe swoich ofiar, a później dokonywali nieautoryzowanych przelewów. W ten sposób dorobek życia m.in. mieszkańców Lubelszczyzny znikał niemal niepostrzeżenie. Przestępcy jednak nie byli nieuchwytni. W sumie zatrzymano kilkanaście osób, większość z nich usłyszała zarzuty i grozi im 10 lat więzienia. Stracili też swoją „żyłę złota”. – Krasnostawscy kryminalni, działając przy wsparciu KWP w Lublinie i pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się cyberprzestępczością. Cały przestępczy proceder polegał na kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. W tym celu przestępcy wypracowali mechanizm, w którym zaangażowanych zostało wiele osób. Łączna wartość strat osób pokrzywdzonych to ponad 3,5 miliona złotych – informuje mł. asp. Jolanta Babicz z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Zobacz też: Kiedy przestanie padać? Lublin zalany deszczem. Prognoza pogody

Wszystko zaczęło się od 60-latka z pow. krasnostawskiego, który w maju ubiegłego roku stracił 100 tys. złotych. Jak zgłosił mundurowym – ktoś dokonał nieautoryzowanych przelewów z jego rachunku. Wówczas funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą dotarli do kilku Ukraińców, którzy byli właścicielami kont, na które „wyparowały” skradzione pieniądze. Wtedy doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie, ale to nie był jej koniec.

Proceder gangów polegał na kradzieży pieniędzy prosto z kont. Jak to robili? Stworzyli cały mechanizm, który działał jak dobrze naoliwiona maszyna, a każdy członek grupy miał swoje zadania. – Jedni zajmowali się stroną techniczną, pozyskiwali odpowiedni sprzęt oraz dane potrzebne do autoryzacji przelewów i uzyskiwania nieautoryzowanych dostępów na konta. Inne osoby pełniły funkcję konsultantów i bezpośrednio kontaktowały się z osobami, od których uzyskiwały dane, potrzebne do autoryzacji przelewów bądź zmiany narzędzia autoryzacyjnego. Rachunki bankowe były przejmowane po uprzednim zainfekowaniu komputera bądź telefonu oprogramowaniem szpiegującym. Tym sposobem uzyskiwano dostęp do rachunków bankowych. Jeszcze inne osoby zajmowały się dokonywaniem przelewów z kont, środki te następnie były wypłacane w bankomatach również przez inne osoby, a następnie wpłacane do tak zwanych bilomatów – tłumaczy mł. asp. Jolanta Babicz.

Express Biedrzyckiej - Witold Waszczykowski: Bronimy Polski przed prowokacją Łukaszenki

Przestępcy ukradli w ten sposób fortunę z kilku kont. Na liście pokrzywdzonych jest kilka osób fizycznych i spółka z Mazowsza. Łączna wartość start przekroczyła ponad 3,5 miliona złotych. W ręce policjantów wpadło 14 osób. Pierwsze zatrzymania miały miejsce na początku czerwca ubiegłego roku na terenie całego kraju, głównie w województwie lubelskim i mazowieckim. Byli to obywatele Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Kirgistanu oraz Ukrainy. Podczas jednego z zatrzymań dwóch obywateli Ukrainy, do którego doszło na terenie Warszawy, krasnostawskich kryminalnych wspomogli kontrterroryści z Lublina.

– Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko 11 osobom. Oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zarzuty dotyczą: oszustw komputerowych, kradzieży z włamaniem, posługiwania się cudzym dokumentem tożsamości, a także posiadania i uprawiania środków odurzających i psychotropowych – informuje Babicz. Przestępstwa zarzucane tym oskarżeniom zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustwa?