Koronawirus, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Koronawirus. To województwo ma poważny problem! Aż 76 procent zajętych łóżek covidowych

2021-10-20 17:30

Epidemia COVID-19 w Polsce znów przybiera na sile. Czwarta fala staje się faktem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o przeszło pięciu tysiącach nowych przypadków koronawirusa. Aż 1249 z nich pochodzi z województwa lubelskiego. W środę, 20 października 2021 roku, w szpitalach w tym regionie zajętych było 768 spośród 1029 łóżek covidowych. Czy można powiedzieć, że sytuacja wymyka się spod kontroli?

Epidemia COVID-19 w Polsce ponownie się rozpędza, a tempo przyrostu zakażeń zaskakuje nawet ekspertów. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się obecnie w województwie lubelskim. Wolnych jest tu już tylko 26 procent łóżek covidowych. Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała PAP, że w szpitalach województwa lubelskiego utrzymywany zapas około 150 łóżek zakaźnych. - Wojewoda lubelski jest w stałym kontakcie z dyrektorami wszystkich szpitali na terenie województwa lubelskiego i w porozumieniu z nimi oraz proporcjonalnie do wzrostu zakażeń i hospitalizacji podejmuje decyzje o zwiększeniu liczby łóżek zakaźnych w konkretnych szpitalach. Do końca tygodnia planowane są kolejne rozwinięcia łóżek zakaźnych - przekazała Polskiej Agencji Prasowej Agnieszka Strzępka. Dzisiaj utworzone zostały nowe łóżka dla pacjentów covidowych w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim (11 łóżek i jedno łóżko respiratorowe) oraz w Białej Podlaskiej (12 łóżek). W czwartek utworzone mają zostać kolejne: w szpitalu MSWiA w Lublinie (20 łóżek i 2 łóżka respiratorowe) oraz w Rykach (25 łóżek i 2 respiratorowe).

Sonda
Obawiasz się czwartej fali koronawirusa?

W środę, 20 października 2021 roku, szpitale województwa lubelskiego dysponowały 1029 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych COVID-19. Wśród nich 882 to miejsca przeznaczone dla pacjentów, dla których główną chorobą jest COVID-19 (w tym: 84 łóżka w Szpitalu Tymczasowym w Lublinie, 28 łóżek dla dzieci i 83 łóżka respiratorowe). Dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia przewidzianych jest 147 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło 21 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 54 chorych. Statystyki zakażeń skomentował w podczas konferencji w Legnicy minister zdrowia Adam Niedzielski. - Ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tam sytuacja jest najbardziej krytyczna - tłumaczył Adam Niedzielski. Minister zwrócił uwagę, że w woj. lubelskim jest więcej zajętych łóżek niż na Mazowszu, gdzie sytuacja również jest rozwojowa. - Tych łóżek jest zajętych w Lubelskiem ponad 700. Nie ma takiego drugiego województwa, które przecież nie należy do największych w Polsce, gdzie byłaby taka liczba zajętych łóżek - wskazał minister zdrowia.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa