Koronawirus Lubelskie

i

Autor: Pixabay/lukasz_gl

Koronawirus Lubelskie. Połowa łóżek covidowych w szpitalach jest zajęta! Będzie więcej?

2020-10-15 14:06

We wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 900 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Zajęta jest ponad połowa. Wojewoda lubelski zapowiedział dalsze zwiększanie ich liczby. To konieczne, bo liczba aktywnych przypadków COVID-19 i pacjentów z koronawirusem rośnie z dnia na dzień.

Z informacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że we wszystkich szpitalach województwa jest ogółem 900 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Według stanu na środę zajęte były 493 łóżka. Według danych urzędu, dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach są ogółem 73 respiratory, a 21 z nich jest obecnie zajętych.

W porównaniu ze stanem sprzed tygodnia w regionie przybyło ponad 200 łóżek covidowych i 29 respiratorów. Decyzjami wojewody lubelskiego, Lecha Sprawki, baza łóżkowa dla zarażonych koronawirusem jest stale powiększana. Dotyczy to głównie łóżek w szpitalach II poziomu dla osób, dla których COVID-19 jest główną chorobą. Takich łóżek w regionie jest – według stanu na środę – 634. W najbliższych dniach ich liczba ma się zwiększyć do ponad 700, przybędzie ich w szpitalu koordynacyjnym w Puławach i w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie – zapowiedział Sprawka.

Ponadto w Lubelskiem jest około 120 łóżek tzw. izolacyjno-obserwacyjnych dla pacjentów wymagających hospitalizacji i czekających na wyniki badań na zakażenie koronawirusem oraz około 150 łóżek dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, ale cierpiących na inne choroby stanowiące większe zagrożenie. Łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma przybywać – zapowiedział wojewoda.

W regionie powstało centrum koordynacyjne, które ma usprawnić zarządzanie służbą zdrowia w okresie walki z pandemią. W jego skład weszli m.in. pracownicy urzędu wojewódzkiego, którzy będą zbierać informacje o wolnych łóżkach w szpitalach. Zaproszeni zostali przedstawiciele okręgowej izby lekarskiej oraz okręgowej izby pielęgniarek i położnych, aby w porozumieniu z nimi decydować o przesunięciach w zatrudnieniu personelu medycznego.

Od początku pandemii do pracy w innym miejscu przekierowano 15 osób personelu medycznego, jedna osoba odmówiła przeniesienia. – Odmowa ta wynikła z nieporozumienia. Przyjęliśmy taką zasadę, że najpierw uzgadniamy, a później wydajemy decyzję o przeniesieniu – powiedział Sprawka.

W czwartek rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka poinformowała o potwierdzeniu 315 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Łącznie w regionie potwierdzono dotąd 5571 zakażeń. 2979 chorych wyzdrowiało, a 91 zmarło. Na kwarantannie przebywa 15,5 tys. osób.

Źródło: PAP.

Koronawirus 15.10 I

i

Autor: Super Express
Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: PiS ma pieniądze, ale nie na służbę zdrowia

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

i

Autor: Wydawnictwo Harde