Koronawirus Lubelskie

i

Autor: Pixabay/Anestiev

CZERWONA STREFA w Lublinie! To już pewne! Rząd ogłasza nowe OBOSTRZENIA

2020-10-15 16:32

Od soboty będą obowiązywały nowe zasady związane z sytuacją epidemiczną w kraju. Jakie? Co się zmieni? Ministerstwo Zdrowia ogłasza nowe obostrzenia. Czerwona strefa ma obejmować znacznie więcej powiatów i miast niż dotychczas. Pozostała część kraju nadal będzie objęta restrykcjami żółtej strefy. Czerwona strefa zostanie wprowadzona w Lublinie, Chełmie i Zamościu oraz wielu innych powiatach.

Uwaga! Ministerstwo Zdrowia opublikowało na rządowych stronach listę miast i powiatów zakwalifikowanych do czerwonej strefy od 17 października, a więc od najbliższej soboty.

W województwie lubelskim są to: Lublin, Chełm, Zamość, oraz powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki i włodawski. Pozostałe powiaty znalazły się w strefie żółtej.

Wcześniej informowaliśmy:

Czy w Lublinie może zostać wprowadzona czerwona strefa? Czy stolica woj. lubelskiego zostanie zaliczona do czerwonej strefy z największymi ograniczeniami? Ministerstwo Zdrowia ogłasza dziś nowe obostrzenia. To, które powiaty z Lubelszczyzny będą od soboty czerwoną strefą, będzie jasne w czwartek po południu.

Przypomnijmy, że jeszcze do piątku włącznie obowiązuje dotychczasowa lista powiatów „żółtych” i „czerwonych”. W czerwonej strefie z największymi ograniczeniami są powiaty: janowski, łęczyński i włodawski. Pozostałe – podobnie jak cała Polska – są w żółtej strefie.

Czy czerwona strefa zostanie wprowadzona w Lublinie albo innych większych miastach regionu? Jest to możliwe. W woj. lubelskim codziennie pojawiają się setki nowych zakażeń, a liczba aktywnych przypadków COVID-19 i ognisk epidemii koronawirusa rośnie z dnia na dzień.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, przyznał w środę, że liczba powiatów objętych strefą czerwoną może wzrosnąć do ponad stu. Resort przewiduje, że będzie na niej zapewne dużo miast. Decyzje o ostatecznej liście stref mają zostać ogłoszone w czwartek po południu. Nowa lista „żółtych” i „czerwonych” powiatów będzie obowiązywała od soboty.

Od ubiegłej soboty obowiązują z kolei nowe obostrzenia, według których zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe i w strefie żółtej i w czerwonej – a więc na terenie całego kraju. Zaktualizowano też zasady dotyczące innych ograniczeń – wydarzeń kulturalnych, działania restauracji czy organizacji wesel. Niewykluczone, że kolejne zmiany na liście czerwonych i żółtych stref będą się wiązać także z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń.

Więcej na ten temat już wkrótce w tym artykule.

Przy SP nr 7 w Zamościu powstaje mini-rondo

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl.

i

Autor: Wydawnictwo Harde