Koronawirus atakuje Lubelskie. Do 17 marca potwierdzono 22 przypadki zachorowań na Lubelszczyźnie. Według danych z wtorku blisko 1000 osób zostało poddanych kwarantannie. Jakie zasady ich obowiązują?
– Liczba osób poddanych kwarantannie to 963 – informowała 17 marca Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego. Dzień wcześniej (16 marca) takich osób było 650.
Lubelskie: Blisko 1000 osób poddanych kwarantannie. Jakie zasady ich obowiązują?
Podczas kwarantanny nie wolno wychodzić z domu – ani do sklepu, ani na spacer z psem. Nie wolno też spotykać się z innymi osobami. To najważniejsze zasady, opisane w dużym skrócie. Ale zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych jest więcej. Warto je znać i stosować.
Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi kara grzywny – do pięciu tysięcy złotych. To czy jesteśmy w domu (lub miejscu odbywania kwarantanny) kontroluje policja.
Co robić podczas kwarantanny? Dbać o siebie i innych (ograniczony dostęp, izolacja). Musimy też informować sanepid o swoim stanie zdrowia i m.in. badać temperaturę dwa razy dziennie. Kluczowe jest też przestrzeganie najważniejszych zasad higieny przy koronawirusie (częste mycie rąk, niedotykanie rękami twarzy).
Polecany artykuł:
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przygotowali zbiór porad dla osób objętych kwarantanną. Jakich zasad powinny przestrzegać?
Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
Lubelski Urząd Wojewódzki przypomina, że osoby poddane kwarantannie – zwłaszcza starsze czy samotne – mogą poprosić o wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej, dotyczące pomocy psychologa czy załatwienia najpotrzebniejszych spraw, np. żywieniowych.