Koronawirus Lubelskie

i

Autor: zdj. ilustr., Lubuska Policja

Koronawirus: Gigantyczne kolejki na granicach Polski. Jak wygląda sytuacja w Lubelskiem?

2020-03-18 9:58

Koronawirus spowodował gigantyczne kolejki na granicach – zwłaszcza tam, gdzie dotychczas nie było kontroli. Jak wygląda sytuacja na przejściach w Lubelskiem? Czy na granicach z Białorusią i Ukrainą tworzą się kolejki? Kto i gdzie może je przekroczyć?

Koronawirus i kontrole spowodowały gigantyczne kolejki na granicach. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w Lubelskiem.

Czas oczekiwania na przejazd – Lubelskie

W woj. lubelskim w cierpliwość muszą uzbroić się kierowcy ciężarówek. Gdy nie grozi nam koronawirus – jest podobnie. Według danych Straży Granicznej ruch na przejściach z Białorusią odbywa się na bieżąco. Na granicach z Ukrainą kierowcy ciężarówek postoją dwie godziny w Dorohusku i nawet dziewięć w Hrebennem (dane z 18.03.2020 r., z godz. 8.00).

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Nie żyje lekarz z Kielc. Był zakażony koronawirusem [RELACJA NA ŻYWO]

Lubelskie: Które przejścia graniczne działają?

W związku z pandemią koronawirusa i częściowym zamknięciem granic niektóre przejścia graniczne nie działają. Gdzie w Lubelskiem możemy przekroczyć granice z Ukrainą i Białorusią?

Na Lubelszczyźnie można przekroczyć granicę z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem. Na granicy z Białorusią, odprawy prowadzone są w Terespolu i Kukurykach. Pozostałe przejścia na granicy z Ukrainą, tj. Zosin, i Dołhobyczów, oraz Białorusią w Sławatyczach nie dokonują odpraw.

Przejścia graniczne z Ukrainą – Dorohusk i Hrebenne – obsługują i ruch osobowy i towarowy. Na granicy z Białorusią obowiązuje podział: w Terespolu ruch osobowy, a w Kukurykach ruch towarowy.

Aktualny czas oczekiwania na poszczególnych przejściach możecie sprawdzić na stronie granica.gov.pl.

Czytaj też: Kogo najczęściej zabija koronawirus? Śmiertelność u osób zarażonych koronawirusem

Ukraina wprowadza ograniczenia na granicach!

Ukraina też zamyka granice! Od 16 marca na terytorium naszych wschodnich sąsiadów mogą wjechać tylko Ukraińcy – z niewielkimi wyjątkami. Te obejmują m.in. osoby, które posiadają prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Ukrainy.

Z kolei 17 marca – jak poinformowały ukraińskie służby – w drogowym przejściu granicznym w Rawie Ruskiej zostały wstrzymane odprawy autobusów oraz busów. Odpowiednikiem tego przejścia po polskiej stronie jest Hrebenne. – Wyjątek mają stanowić autokary z obywatelami Polski powracający na terytorium RP oraz osobami mającymi prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce – informuje Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Infolinia NOSG ws. przekraczania granic w woj. lubelskim: +48 82 568 51 19.

Harcerze w Krakowie szyją maseczki