Stan wyjątkowy objął blisko 70 miejscowości na Lubelszczyźnie i ponad 100 na Podlasiu. Chodzi o wsie i miasta przy granicy z Białorusią. Na ich terenie obowiązuje stan wyjątkowy oraz związane z nim obostrzenia i ograniczenia. Na terenie miejscowości mogą przebywać tylko mieszkańcy czy osoby tam pracujące. Nie ma szans na uczestnictwo w koncertach czy turystykę… Jednak do sanktuarium w Kodniu przyjadą tłumy gości. Stan wyjątkowy i zakaz wjazdu nie będzie obowiązywał w tym przypadku, bo to uroczystość religijna – zapewniają organizatorzy. Co roku odpust w sanktuarium maryjnym przy granicy w Kodniu przyciąga tłumy. W tym roku, w najbliższą środę będzie podobnie?
Zobacz też: Stan wyjątkowy w Lubelskiem. Lista miejscowości
– Odpust odbędzie się zgodnie z planem. W piątek rano rozmawialiśmy w tej sprawie ze Strażą Graniczną i władzami samorządowymi. Oni nie widzą żadnych przeszkód, aby wierni, pielgrzymi nie mogli tutaj dotrzeć. Będą msze święte, nabożeństwa, a także procesja z bazyliki na kalwarię – powiedział o. Krzysztof Borodziej, kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej Matki Jedności, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Uroczystości religijne połączone są również z dożynkami. Kustosz sanktuarium zapewnił, że nie ma przeszkód, aby dojechać do sanktuarium, „jeżeli celem jest uczestniczenie w kulcie, czyli przyjazd na mszę świętą, albo udział w nabożeństwach”. – Podczas ewentualnej kontroli policji wystarczy powiedzieć funkcjonariuszom, że jedzie się do kościoła lub na uroczystości religijne – zapewnia. Dodał, że jeżeli chciałaby przyjechać grupa zorganizowana, „organizatorzy powinni zgłosić się do komendanta Straży Granicznej w Kodniu i poinformować o tym”. – On tu na miejscu przekaże policji, że jedzie pielgrzymka i policjanci ją przepuszczą – oznajmił.
Polecany artykuł:
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie odwołany
Podobnego optymizmu nie mogli zachować ani przedstawiciele branży turystycznej, ani organizatorzy wydarzeń kulturalnych – w tym Festiwalu Trzech Kultur. Odbywające się od lat we Włodawie spotkanie musiało zostać odwołane. Miało się odbyć w dniach 17-19 września. – Festiwal Trzech Kultur to najważniejsze wydarzenie kulturalne we Włodawie, bardzo znane. Na ten festiwal przyjeżdżało bardzo dużo turystów, więc będzie to dla nas strata, dla branży hotelarskiej i turystycznej również. Pod tym kątem bardzo mocno to odczujemy – mówi Burmistrz Włodawy, Wiesław Muszyński, cytowany przez PAP.
Stan wyjątkowy na granicy. Obostrzenia i ograniczenia
Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Według rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.