Jego zegarki zna cały świat. Antoni Patek z Piask Szlacheckich

i

Autor: Mariusz Mucha / Super Express; mta Jego zegarki zna cały świat. Antoni Patek z Piask Szlacheckich

Jego zegarki zna cały świat. Antoni Patek z Piask Szlacheckich

2021-09-30 12:17

Był jednym z najsłynniejszych i najlepszych zegarmistrzów na świecie. Tworzył niezwykłe mechanizmy i zegarki, a rozpoczęta przez niego manufaktura i przemysłowa produkcja czasomierzy – zachwycają do dnia dzisiejszego. Marka Patek Philippe to klasa sama w sobie. Słynny zegarmistrz pochodził… spod Krasnegostawu. W Piaskach Szlacheckich upamiętnili Antoniego Patka – zegarmistrza-legendę.

Zegarki z jego pracowni z dumą nosili wielcy tego świata, jak np. Maria Curie-Skłodowska, Walt Disney, Albert Einstein, wiele koronowanych głów i papieże… Czasomierze tej firmy potrafią kosztować dzisiaj miliony złotych. Antoni Patek, twórca jednej z najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych marek zegarmistrzowskich świata, firmy Patek Philippe z Genewy pochodził z… Piask Szlacheckich niedaleko Krasnegostawu. Niedawno w rodzinnej wsi wizjonera odsłonięto pomnik ku jego czci. Zobacz zdjęcia!

Przez ponad 200 lat nie było do końca wiadomo, skąd pochodził urodzony w 1812 roku Antoni Patek. Jak się okazało, urodził się właśnie w Piaskach Szlacheckich (wtedy Piaskach Ziemiańskich) w rodzinie zubożałej szlachty. Wcześnie wyprowadził się do Warszawy, gdzie wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Nagrodzony za ten patriotyczny czyn został odznaczony w 1831 roku Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Musiał jednak opuścić ojczyznę. Nigdy jednak o niej nie zapomniał, wspierał Polskę słowami i pieniędzmi, kiedy już był majętnym człowiekiem.

Super Raport 30.09 (Goście: Radosław Fogiel - PiS, Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, PSL-UED) Sedno Sprawy: Marcin Romanowski

W Genewie zaczęła się jego przygoda z zegarmistrzostwem. Po kilku latach korzystania z kupowanych mechanizmów, wspólnie ze wspólnikiem Philippe, zaczęli produkować własne mechanizmy. Wyprzedzały swoją epokę nowoczesnością i ilością skomplikowanych komplikacji (czyli funkcji) i w krótkim czasie stały się synonimem luksusu i niezawodności.

Robić dobrą robotę, dodać do tego polsko-honorowe traktowanie i genewską akuratność – odpowiadał Antoni Patek, pytany o przepis na sukces.

Firma radzi sobie świetnie także i teraz, jest jedną z niewielu fabryk niezależnych od wielkich graczy w zegarmistrzowskim biznesie, a na jej wyroby trzeba długo czekać. – Patek Philippe to jedna z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur. Uchodzi za twórcę najwykwintniejszych zegarków na świecie – jej modele łączą w sobie luksus, tradycję i najlepsze rzemiosło. Stanowią ponadto świetną lokatę kapitału – informuje branżowy portal chrono24.pl. W listopadzie 2014 roku model Supercomplication został sprzedany za rekordową cenę 24 milionów dolarów. W 2019 Patek Philippe Grandmaster Chime osiągnął cenę… przeszło 31 milionów dolarów. Pomnik, który stanął pod remizą w Piaskach Szlacheckich, zrobiono z kamienia, który pochodził z pola należącego onegdaj do rodziny Patków.

Sonda
Słyszałeś o zegarkach Patek Philippe?