Wrażliwy słuch psów sprawia, że barwne i spektakularne dla nas wystrzały fajerwerków, u nich mogą powodować panikę. Jest jednak kilka sposobów, by nieco ułatwić im funkcjonowanie w tym czasie.
Najlepiej zacząć od treningu socjalizacji już w okresie szczenięcym. Dzięki niemu pupil lepiej poradzi sobie w sytuacjach zagrożenia. W przypadku dorosłych psów nauka nie będzie już tak prosta.
– Kilka dni przed sylwestrem warto więc udać się do weterynarza, porozmawiać o problemie i zapytać o możliwość podania środków uspokajających. Są to preparaty ziołowe, całkowicie bezpieczne dla psów – mówi Katarzyna Plewka z lubelskiego oddziału Polskiego Związku Kynologicznego.
Warto pamiętać też o kilku przydatnych zasadach bezpośrednio na ostatni dzień roku.
– Przede wszystkim w sylwestra ostatni spacer należy odbyć ok. godz. 20.00. Strzały nie są wtedy jeszcze bardzo intensywne i zwierze nie powinno się stresować i bać. Trzeba też trzymać pupila na smyczy, pod kontrolą. W przeciwnym razie ogłuszony wystrzałem może uciec i wpaść pod samochód lub po prostu się zgubić – dodaje Katarzyna Plewka.
Doskonale sprawdzić się też może legowisko w mieszkaniu, gdzie pies będzie mógł bezpiecznie spędzić okres najbardziej intensywnych wystrzałów.