Bąblowica

i

Autor: Shutterstock Bąblowica to choroba przenoszona między innymi przez psy

Uwaga!

GIS ostrzega! Bąblowicą możesz zarazić się od psa i przez jagody. Jak rozpoznać objawy? "Jedna z najniebezpieczniejszych chorób"

2022-07-15 12:48

Właściciele psów muszą być bardzo ostrożni. GIS ostrzega przed groźną chorobą, którą można się zarazić od własnego pupila. Bąblowica daje objawy, które często można pomylić ze zwykłymi dolegliwościami. Co to za choroba, którą można się zaraz od psa, ale także jedząc leśne jagody czy jeżyny? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o bąblowicy, przed którą ostrzega GIS.

Bąblowica: jagody i psy to źródła zakażenia. GIS ostrzega!

Latem GIS ostrzega przed groźną chorobą, która zupełnie nieświadomie można się zarazić od własnego psa! - Bąblowica jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób, jakimi człowiek może zarazić się od zwierząt - przypomina GIS i wyjaśnia, czym jest bąblowica. To zoonoza, czyli choroba, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, powodowana przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus (Bąblowica jednokomorowa) lub Echinococcus multilocularis (Bąblowica wielokomorowa). 

Jak można się zarazić bąblowicą?

Jakie są drogi zakażenia bąblowicą? Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i mogą dostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Powinniśmy być więc bardzo ostrożni, bowiem chorobą można się zarazić od psów, a także jedząc jagody czy jeżyny w lesie (mogą być skażone kałem lisów). - Nieprzestrzeganie zasad higieny, bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami i spożywanie niedogotowanej, niemytej, skażonej jajami tasiemca żywności (np. warzyw, owoców leśnych) stanowią czynniki ryzyka zakażenia - wyjaśnia GIS. Specjaliści podkreślają także, że należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym nie jeść owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia, a także pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków.

Przeczytaj koniecznie: Jak wygląda ugryzienie pluskwy i jak je rozpoznać? Pluskwy to plaga hoteli i wakacyjny koszmar. Jeśli przywieziesz je do domu TO KONIEC dla twoich ubrań

Bąblowica: objawy

Po czym poznać, że to bąblowica? Objawy choroby są związane głównie z powiększaniem się cyst i uciskiem na otaczające je tkanki i narządy. Torbiele bąblowcowe najczęściej atakują wątrobę, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, czy oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. W zależności od zlokalizowania cyst, bąblowica objawia się:

  • bólami brzucha,
  • uczuciem wzdęcia,
  • uczuciem rozpierania w nadbrzuszu,
  • czasem nudnościami.

W skrajnych przypadkach zakażenie bąblowicą może być śmiertelnie niebezpieczne. - Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci - ostrzega GIS. Specjaliści podkreślają jednak, że większość przypadków bąblowicy przebiega bezobjawowo.

Leczenie bąblowicy

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy udać się do lekarza. Bąblowica to choroba rzadka, ale nie można jej bagatelizować. W przypadku jej zdiagnozowania, leczenie bąblowicy polega na chirurgicznym usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.

Przeczytaj także: Miss Supernational 2022. Najpiękniejsze kobiety świata przyprawiają o zawroty głowy! Zobacz je

Sonda
Wiedziałeś, że od psa można zarazić się bąblowicą?
Czarne jagody, czyli borówki czernice: właściwości zdrowotne i odżywcze